Nepodceňujte důležitost pracovních oděvů a ochranných pomůcek ani doma – přinášíme pár tipů pro správný výběr

Víte proč si vůbec při práci máte oblékat speciální oblečení? Není to pouze proto, abyste vypadali dobře nebo si neušpinili jiné kousky ze svého šatníku. Pracovní oblečení má i veliký ochranný význam. Pokud se manuální prací živíte, jistě ochranný pracovní oděv nosíte. Dodržujete to však i doma?

Spousta z vás se určitě nyní chytila za nos a odpověděla ne. Přitom by pracovní oděvy a další ochranné pomůcky mohly zabránit spoustě úrazům a zranění. Pojďme se tedy podívat, jak a jaké oděvy a pomůcky vůbec kupovat.

Pracovní obuv

Nelze začít ničím jiným než obuví. Vyjít sekat trávu v pantoflích asi není dobrý nápad. Kvalitní pracovní obuv ochrání vaše nohy před zimou, vlhkem, nečistotami a zraněními. Zároveň zůstává maximálně pohodlná.

Materiál a druh obuvi vybírejte s ohledem na to, čemu se v ní budete nejvíce věnovat. Celokožené boty jsou velmi odolné, potřebujete-li se co nejvíce chránit proti vlhkosti, zvolte zase boty gumové. Nejvyšší fyzické ochrany docílíte s obuví s celokovovou špičkou a stélkou odolnou propichu, díky níž vám skrze botu nic nepronikne. Zohlednit je také třeba speciální pracovní účely. Sem patří například chemicky odolné, antistatické či proti pořezové boty.

Svoji volbu můžete přizpůsobit i ročnímu období. V zimních měsících oceníte zateplenou pracovní obuv, v létě můžete nechat své nohy dýchat v sandálech.

Doporučené značky pracovní obuvi

Panda, Fridrich a Fridrich, OS, Wintoperk, Tipa, Raven, Prestige.

Ochranné rukavice

Ruce, jakožto váš hlavní pracovní nástroj, je nutné udržet maximálně zdravé. Ochranné pracovní rukavice zabraňují tvorbě puchýřů a mozolů, fungují jako prevence před většími zraněními a usnadňují manipulaci s těžkými a na dotyk nepříjemnými předměty.

Konkrétní vlastnosti závisí opět na účelu použití. Tenké nepromokavé rukavice s protiskluzovou úpravou se hodí pro zahradnické práce. Ve chvílích, kdy vám hrozí přímé poranění jsou lepší pevné kožené rukavice. Pro práci s chemikáliemi zvolte vůči chemii odolné rukavice z PVC. Všude tam, kde vám hrozí proříznutí, noste rukavice proti proříznutí. Takovým typickým příkladem je manipulace s motorovou pilou, u níž vám pomohou i rukavice s antivibračními vlastnostmi.

Běžnému kutilovi by v jeho výbavě neměly scházet ani tepelně odolné rukavice, a to nejen pro svařování, ale i pro rozdělávání jakéhokoliv ohně.

Doporučené značky ochranných rukavic

Ardon, Ansell, Batmetall, Delta, Dipped Gloves, FreeHand, Fridrich a Fridrich, HexArmor, Lanex, Secura nebo Tachov.

Pracovní oděvy

Máme obuv, máme v bezpečí ruce a zbývá už vyřešit jen to, co si obléknout. Uvědomte si, že pracovní oblečení není jen pytel, který vás ochrání před ušpiněním, případně zraněním. Musí vám dokonale padnout, abyste se v něm cítili pohodlně a na to, co chcete vykonávat, se mohli stoprocentně soustředit. S tím souvisí i vzhled, pracovní oděvy jsou k dostání v nejrůznějších barevných provedeních a střizích.

To, co vás na nich však zajímá nejvíce, jsou praktické vlastnosti. Liší se druh od druhu a opět se odvíjí od práce, kterou budete vykonávat. Můžete si tak vybrat cokoliv na škále od lehkých montérek, košil, kraťasů a triček po mohutnější bundy, mikiny, pláště a kombinézy, které více zahřejí. Z praktického hlediska je vhodné vybírat oblečení s mnoha kapsami a poutky pro rychlé odložení pracovního náčiní.

Na velmi exponovaných místech (lokty, kolena, pozadí) bývá oblečení vybaveno zesílenou látkou, která zabraňuje rychlému prodírání. Rovněž není od věci poohlédnout se po modelech s reflexními prvky.

Dle druhu vykonávané práce je oblečení dále nepromokavé, větruodolné, protipořezové, antistatické nebo zateplené.

Doporučené značky pracovních oděvů

Panda, Ardon, Batmetall, Delta, Fridrich a Fridrich, Sioen, Tyvek, Vektor.

Doplňky

Doplňky jako jsou ochranné brýle, helmy, chrániče proti hluku nebo respirátory by také měly disponovat ve výbavě každého průměrného kutila.

Všechny výše zmíněné kusy pracovních oděvů a všechny značky naleznete na e-shopu obchodu TOMIS CZ (www.tomiscz.cz).

Podobné články