Na ochranu stromů myslete ještě před příchodem jara

Těšíte se na šťavnaté letní a podzimní ovoce z vlastní zahrady? Pak ještě před příchodem jara nezapomeňte na patřičnou péči, která vaše ovocné stromy ochrání před škůdci a chorobami a zajistí vám očekávanou bohatou sklizeň. Jak škůdci, tak choroby stromů stále přibývají a jsou odolnější, takže chemické ošetření bývá nezbytné. Abyste nemuseli používat příliš mnoho chemie a aby prostředky byly opravdu účinné, je nutno dodržet termíny postřiků. S prvními postřiky se začíná právě v březnu, kdy se k životu začíná probouzet i vše, co ovocným stromům škodí.

Jaké postřiky zvolit

Jistě byste rádi vybrali ty nejvhodnější ochranné prostředky pro vaši zahradu. Nevíte, jak vybírat a zda je nutno aplikovat postřik na každý druh ovocných stromů zvlášť? Nejjednodušší volbou pro vás budou kombinované postřiky, které jsou univerzální a účinné jak na škůdce z živočišné tak rostlinné říše. Proč máte vybírat podle druhu ovocných stromů? Každá skupina těchto dřevin má své škůdce i nemoci, které právě tento typ stromů napadají. Proto je potřeba řídit se dobou účinnosti a tím, zda se jedná o jádroviny, peckoviny a podobně. Potom nebudete muset použít větší množství chemických látek, než je nutno.

Za jakých podmínek postřikovat

Den, kdy budete provádět postřik, si pečlivě vyberte. Mělo by být sucho a bezvětří, teplota minimálně 10 stupňů. Proto bývá ideálním měsícem březen, který většinou tyto podmínky splňuje. Při nižších teplotách by došlo ke snížení účinnosti přípravku, vítr by rozšířil postřik i mimo místo, kde má být aplikován, a déšť by ho smyl do půdy, takže by se postřik musel provádět opakovaně. Minimální dobou, po kterou by postřik měl na stromě vydržet, jsou dvě hodiny, čím delší je tato doba, tím lépe. Postřik by rozhodně neměl zmrznout.

Jak provést postřik

Pro dokonalou účinnost je důležité provést postřik opravdu po celém stromě. Postříkat musíte jak kmen, tak větve. Nezapomínejte na to, že největší množství škůdců se usazuje za starou kůrou, stejně jako choroboplodné zárodky, houby i plísně. Někdy je nutné starou kůru nejdříve odstranit, většinou oškrabáním a následným spálením zbytků, což lze provést i v lednu nebo únoru. Poté se strom ošetří postřikem. Často užívanými prostředky jsou postřiky Optikombi, které poskytují celkovou ochranu proti většině škůdců i chorob, a působí i jako listové hnojivo. Aplikace postřiku na celé stromy i větve bývá namáhavá, proto se vyplatí pořízení pomocníka, který vám práci značně ulehčí. Pro menší zahrady stačí ruční postřikovač, u velkých sadů oceníte přenosný postřikovač, který si umístíte na záda a nemusíte ho často doplňovat.

S postřikem začněte u broskvoní

S jarním postřikem se většinou začíná u broskví. První postřik proti nejčastější chorobě, kadeřavosti, se provádí na podzim, na jaře by se měl opakovat. Kadeřavost je velmi nakažlivá, a pokud se rozšíří, dá se jí jen těžko zbavit. K nejúčinnějším přípravkům patří Kuprikol, Sulka nebo Optikombi na broskvoně. Většin postřiků musíte provést ještě před vyrašením pupenů. Dobré je současně povápnit zeminu pod broskvoní. Meruňky a mandloně se ošetřují proti moniliózám postřiky Horizon, Discus nebo Optikombi, které účinkují u všech peckovin. Živočišných škůdců se zbavíte například prostředkem Oleoekol, Aztec, Talstar, Zolone, Mospilan, Calypso a dalšími. Každá dřevina trpí specifickými chorobami nebo má své škůdce, proto se řiďte návodem nebo radou odborníka.

Nezapomínejte na bezpečné použití

Postřiky jsou většinou koncentráty, které musíte před aplikací naředit. Postupujte podle návodu a připravte si takové množství, které bude odpovídající pro váš ruční postřikovač nebo v případě většího množství stromů přenosný postřikovač. Abyste se ochránili, využijte bezpečnostní pomůcky, ochranné brýle nebo masku, rukavice, ochranu hlavy i těla a holínky. Postarejte se, aby v blízkosti ošetřovaných dřeviny nebyly děti ani domácí zvířata. Pokud byste při aplikaci zasáhli oči nebo kůži, omyjte tato místa proudem vody a okamžitě vyhledejte lékaře.

Podobné články