Podzimní péče o zahradu

Letní sezóna je opět u konce a přichází čas připravit zahradu na zimu. Věnujte se podzimním přípravám s řádnou dávkou pečlivosti a zahrada se vám příští rok odmění. Na co nezapomenout a co je klíčové v rámci podzimních prací? To vám prozradíme v tomto článku.

Kypření půdy

Zelenina je již sklizená, letničky odkvetly a je na čase uklidit záhony. Zahradní technika vám pomůže s řádným prokypřením půdy pro kvalitní výsledek, kdy do půdy dostanete více vzduchu a zajistíte tím lepší regeneraci živin a přirozenou obnovu. Během kypření můžete přidat i trochu zeminy z kompostu a další hnojivo pro doplnění vyčerpaných živin. Stejná práce vás čeká i na jaře, a tak si někdo říká, že na podzim to není potřeba. Opak je však pravdou a kvalitní příprava půdy na další sezónu začíná již na podzim.

Uklízení listí

Opadané listí v přírodě navrací do půdy živiny. Na zahradě ho však neoceníme, protože může obsahovat zárodky plísňových onemocnění a jiných nepříjemných chorob. Listí vždy pečlivě shrabejte a raději ho umístěte do speciální popelnice. Práci si výrazně usnadníte s chytrými pomůckami, jako je například vysavač listí.

Stříhání růží a stromů

Nádherné růže již pomalu odkvétají. Aby se zbytečně nevyčerpávaly, je dobré ostříhat staré květy a pustit se do většího zimního střihu. Nechává se mezi pěti až osmi očky v závislosti na tom, jestli máte větší keřové či stromkové růže. U malých variant vhodných na skalku nic stříhat nemusíte, ale můžete provést malé odstranění zbytečných větviček, které se vám nelíbí.

Podzimní řez provádíme i u třešní, ořešáků a bobulovin. Ruční pila na řez dřevin pomáhá odstraňovat větší větve a vzniklou ránu je dobré ošetřit štěpařským voskem, aby zbytečně nevytékala míza a nedostala se dovnitř nemoc.

Vysazování keřů a cibulovin

Na podzim je ideální chvíle pro vysazování různých cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy a další. Rovněž je ideální doba připravit si záhonek a vysadit na něj podzimní česnek, který je přes zimu v zemi a začne rašit až na jaře.

Podobně je na tom i sázení keřů odolných na nízké teploty. Vybírejte kvalitní a dobře prokořeněné angrešty, rybízy, ostružiníky a další s vhodnými předpoklady pro úspěšné přečkání zimy. Pokud bude na podzim málo pršet, nezapomeňte je zalévat. Vhodné je přikrýt krček stonku chvojím, přihrnout zeminu či obsypat mulčovací kůrou.

Údržba trávníku

Na zimu je dobré připravit i trávník. Nezapomeňte ho posekat, ale ne úplně na krátko. Na podzim aplikujeme i trochu hnojiva, aby tráva zesílila a byla odolnější proti mrazům. Dobré je použití ochrany proti trávníkové plísní, která se objevuje hlavně v zimě, kdy se na trávníku drží vlhkost a sníh. Včasnou prevencí si zaděláte na nádherně upravený travní pažit pro následující rok.

Podobné články