Jak rozčlenit zahradu? Několik tipů, jak vytvořit různé části zahrady

Pokud při odpočinku na zahradě nechcete mít na dohled zeleninový záhon, nebo jen chcete ohraničit cestičku vedoucí napříč zahradou, můžete přemýšlet nad způsobem, jak to udělat. Členění zahrady může vytvořit jednotlivé zóny, včetně pracovní, odpočinkové, aktivní nebo třeba dětské. Každá z těchto zón se bude skládat z typických prvků: dětská zóna bude obsahovat hračky, pískoviště a třeba houpačky. Odpočinková zahradní nábytek, vitríny nebo skříňky k uskladnění deky a podobně. Aktivní zase může mít různé zahradní posilovací stroje apod. Jak od sebe zóny oddělit?

Zahrazovací sloupek

Zahrazovací sloupek je k dostání v mnoha barevných provedeních a designech. Snadno jej začleníte do jakékoli zahrady. Typicky můžete ohraničit například cestu vedoucí zahradou, aby nedošlo k pošlapání okrasných květin. Větší množství zahrazovacích sloupků může vypadat velice atraktivně, a navíc to má i praktický účel.

Živý plot

Živým plotem nemusíte pouze ohraničit svůj pozemek, ale vytvořit jednotlivé zóny. Rostlin, které se dají tímto způsobem použít, je spousta. Dbejte na to, aby byly jednoduché na údržbu. Mohou přinést i nějaký užitek navíc, například mohou kvést nebo přinášet jedlé plody. Myslete ale na to, že alespoň minimální údržbu jim budete muset věnovat, a to ve formě občasné zálivky, hnojení a zastřihávání.

Popínavé rostliny

Jakékoli konstrukce můžete využít k rozdělení jednotlivých zón. Výhodou popínavých rostlin oproti živým plotům je to, že rostou mnohem rychleji. Než se vám živý plot rozroste tak, aby plnil svůj účel, může to trvat několik let. To některé popínavé rostliny vytvoří hustý porost už za jednu sezónu. Navíc jsou většinou nenáročné na údržbu, mohou poskytovat plody i květy. Vaší starostí obvykle bude spíše to, nedovolit jim rozrůst se moc.

Skalky, vyvýšené záhony

Tyto prvky mohou vytvořit další zábrany, které jsou pěkné na pohled a praktické současně. Výhodou skalek jsou nenáročné rostliny.

Podobné články