Co si pořídit před tím, než se pustíte do svařování svépomocí?

Mnozí kutilové si dokážou poradit i s náročnějšími pracemi. K nim se bezesporu řadí také svařování, u něhož je nutné dodržovat poměrně důležitá bezpečnostní pravidla, jinak snadno může dojít ke zranění. Abyste tuto možnost omezili na minimum, je dobré si kromě kvalitní svářečky pořídit vhodné ochranné pomůcky.

Svařovací přístroje a příslušenství

Pokud hodláte svařovat jen občas, nemusíte hned investovat do drahých profesionálních přístrojů. Moderní hobby invertorové svářečky dnes stojí od cca 3.500 Kč výše, což je suma, kterou jako domácí kutilové rozhodně budete ochotni zaplatit. U invertorové svářečky je velkou výhodou její snadná obsluha, kdy ji pouze stačí napojit na elektřinu a spustit pomocí tlačítka. Při nákupu si kromě jiných parametrů všímejte především toho, jak velké elektrody u ní lze použít. Pro klasické svařování obloukem se využívají zejména wolframové elektrody, které výrobci zpravidla nabízejí v průměrech od 1 do 6 milimetrů. Běžné invertorové svářečky pro amatéry a kutily jsou přitom schopny pracovat s průměry elektrod kolem 2 – 3 mm.

Ochranné pomůcky

Svět svářeček není jen o samotných přístrojích, ale také o bezpečnostních prvcích. Při svařování totiž musíte čelit poměrně ostrému světlu, navíc zde vznikají jiskry. Proto je důležité si chránit zrak. Nepoužijete-li žádnou ochranu očí, může snadno a velmi rychle dojít k zánětu spojivek, v horším případě dokonce ke ztrátě zraku.

Před započetím práce byste tak rozhodně měli mít k dispozici ochranné brýle, účinnější jsou však speciální svařovací kukly. V současné době už ve specializovaných obchodech bez problémů narazíte na špičkové samostmívací svařovací kukly, které jsou schopné prakticky okamžitě reagovat na změnu světelných podmínek. Jakmile začnete svařovat a vznikne ono ostré světlo, průzor kukly ihned ztmavne a váš zrak bude dostatečně chráněný před poškozením.

Kromě svařovací kukly dále nezapomeňte na dobrou ochranu rukou a nohou. Svařování je vždy nutné provádět v odolných pracovních rukavicích a v dlouhém oblečení, aby se zamezilo riziku popálení od odlétajících jisker.

Podobné články