Jaké rostliny si pořídit do skalky

Závidíte sousedům krásnou zahradní skalku? Nic vám nebrání v tom pořídit si ji také, takže pokud máte chuť, čas a dostatek volného prostoru na zahradě, můžete se směle pustit do díla. Zařízení skalky není náročné a zvládne je tak jistě každý z vás. Důležité je pouze vybrat ty správné rostliny, kterým se na skalce bude dobře dařit. Než se však pustíte do práce, měli byste si promyslet, jak bude vaše skalka ve výsledku vypadat. Na papír si proto nejdříve načrtněte prostory, které můžete použít. Do nich zakreslete dekorace, které budete na skalce chtít mít. Patří sem například ozdobné kameny či sádrové postavičky. Pak přichází na řadu zaplnění volných míst rostlinami, které učiní vaši skalku nejkrásnější částí zahrady.

Nejprve si však řekneme, jakým rostlinám se bude ve skalce dařit nejlépe. Jak napovídá už sám název, do skalky nám budou nejlépe sedět skalničky. To jsou rostliny, které mají původ v horských oblastech, ale v současné době se rozšířily i k nám a dělají ozdobu našim zahradám. Původně byly zvyklé na větší nadmořské výšky, nyní jsou přizpůsobeny pro růst i v nížinách. Proto jsou to pravé pro vaši skalku. Obzvlášť netřesk je velmi oblíbená skalnička, kterou naleznete snad na každé skalce. Její obliba je dána především tím, že rostle téměř v každé zemině, a proto si můžete být jisti, že i u vás na zahradě se jí povede dobře. Pro ozdobu skalky jsou vhodné i rostlinky, které tvoří větší polštáře. Pomocí nich totiž můžete vytvořit rostlinný koberec, které vypadá velmi atraktivně. K jeho tvorbě se vám budou hodiny rostliny Aubrieta a rozrazil. Ty však vyžadují dostatek slunečních paprsků, na což byste měli myslet už při plánování své skalky. Pro obzvlášť slunečná místa je vhodná mateřídouška. Dobře se na skalkách daří bylinkám všeobecně, proto můžete zkusit pěstoval vlastní rozmarýn, mátu či meduňku. Ta však dorůstá větších rozměrů, takže dohlédněte na to, aby měla dostatek prostoru a nezastiňovala vám později jiné rostlinky. Na vlhká místa skalky můžete umístit pryskyřník hořec čínský nebo třeba prvosenku růžovou.

Pokud budete chtít, vaše skalka může hýřit barvami. Kreativní ale buďte nejen při samotné rozmisťování rostlin, ale i během stavby skalky. Kameny by měly být pevně zasazeny v zemi, aby nehrozilo jejich sesypání. Vhod by vám také mohl přijít okrasný štěrk a písek. Volné prostory mezi rostlinami můžete jednoduše zatravnit, aby žádná plocha vaší skalky nepřišla vniveč. A co by ještě vaší skalce mohlo slušet? Tak například tekoucí voda nebo jednoduché zahradní jezírko. Vznikne tak dokonalý soulad s přírodou, který vám pomůže k dokonalé relaxaci. Pořídit si můžete i různé druhý zahradních fontánách a to od levnějších plastových až po luxusní kamenné.

Podobné články