Kdy je nutné napojit jímku a jaké jsou nejlepší?

Pokud bydlíte na malé vesnici odříznuté od světa anebo vlastníte rekreační chatu, kde není zajištěna kanalizační přípojka, potřebujete jímku. Bezodtoková nádrž zachytí odpadní vody z domácnosti. Může být vyrobena z plastu, betonu i kovu.

Nemáte-li k domu připojení na kanalizační systém a nelze se napojit ani na stokovou síť propojenou s čističkou odpadních vod, je nutné zakoupit samonosné, betonové, dvouplášťové či plastové jímky. Výběr materiálu záleží čistě na vás. Každý preferuje jiný druh jímky.

Výhody plastové žumpy

V poslední době si lidé oblíbili plastové jímky, protože mají nízkou hmotnost a dobře se s nimi manipuluje. Rovněž pořizovací cena plastové samonosné jímky není závratná. Lze ji objednat v kruhovém i hranatém tvaru. Plast je lehký materiál, ale to má i svou nevýhodu. Pakliže umístíte žumpu do země v místech s výskytem spodních vod, je nutné ji obetonovat, jinak by ji mohla voda vynášet nad povrch. Většina lidí si neví s výběrem jímky rady, protože jsou vyráběny v objemu 1 – 20 metrů krychlových. Buď kontaktujte odborníky na www.mravecplast.cz a sdělte jim počet uživatelů, denní spotřebu vody v litrech na osobu a rovněž frekvenci vyvážení. Jakmile je žumpa stavebním úřadem kolaudována, musí být opatřena certifikací s potvrzením o její vodotěsnosti.

Zjistěte si více

Samonosné jímky jsou vhodné v místech s pevným podložím, které obsahuje kameny, kamínky a sypkou zeminu. Rozhodně nejsou doporučeny v oblastech se spodní vodou, to je nutné žumpy z plastu obetonovat. Nejodolnější jsou dvouplášťové jímky, s nimi je možná instalace prakticky kdekoliv.

Většina lidí si myslí, že se už jímky nepoužívají a všude vede kanalizace. To je velký omyl. Je jich hodně i ve městech a ani o tom nevíte. Podzemní plastové jímky se dají napojit na rodinný dům, chatu i komerční budovu. V nich se bezpečně skladují odpadní vody a jednou za určenou dobu jsou vyváženy fekálním vozem.

Podobné články