Řez stromů se blíží. Doporučíme vhodné vybavení i jak stromu neublížit.

Období tzv. vegetačního klidu, neboli čas, kdy rostliny utlumují svůj růst, nastává v našich podmínkách v období listopadu až března. V těchto měsících je proto nejvhodnější naplánovat prořezávání jednotlivých dřevin a keřů tak, aby byl váš strom zdravý a dobře nesl plody, pokud je zužitkováváte. Řez stromů a keřů rozlišujeme podle účelu na řezy omlazovací, udržovací, tvarovací a výchovné. Každý z tohoto typu řezů se samozřejmě hodí pro jiný typ dřeviny, jednoduše řešeno budeme jinak postupovat při řezu divoce rostoucí hrušně na kraji pozemku a jinak u pečlivě vybrané odrůdy jabloně, u které očekáváme kvalitní a velkou sklizeň. Přes odlišnost provedení mají všechny řezy společnou skutečnost, že jejich konečným cílem je zlepšení kvality dřeva a plodů daného stromu. K tomu však je nutné nejen správné vybavení na řez stromu, ale i citlivý přístup k samotné rostlině, a to tak, abychom stromu naším řezem spíše neublížili.

Základem je znalost daného stromu

Předtím než přistoupíme k samotnému řezu, je nutné si strom velmi důkladně prohlédnout, a pokud máme možnost, porovnat i jeho přírůstky dřeva za uplynulé roky, z toho totiž můžeme zjistit, do jaké míry je strom silný a jak moc si můžeme dovolit jednotlivé větve prořezat. U dlouhodobě neprořezávaných stromů se nedoporučuje dělat jejich úplný prořez v jedné sezóně, strom by nově uvolněnou sílu investoval do rychlého růstu a v příštím roce by vyrazil velké množství větviček prakticky z každého bodu, proto je vhodné tyto stromy prořezávat postupně. Následně je dobré naplánovat konkrétní postup řezu podle přibližného stáří vysazené dřeviny:

  • Tvarovací či výchovný řez – 0 až 4 roky po výsadbě
  • Omlazovací řez – dle potřeby až do dvaceti a více let věku dřeviny
  • Udržovací řez – 4 roky a pak dle potřeby každé období vegetačního klidu

Důležitá je bezpečnost vaše i stromu

Prvním faktorem, který bychom měli při plánování a realizaci řezu mít na paměti, je nutnost zajištění vaší bezpečnosti. První k odstranění by tedy měly být vybrány hlavně suché a těžké větve jejichž odlomení by mohlo ohrozit kolemjdoucí osoby. Toto mějte na paměti i při případném lezení na strom, u kterého byste neměli bez zajištění překročit výšku 1 až 1.5 metru nad zemí, jelikož by vám pád z větší výšky mohl vážně ublížit.

Pokud přeci jenom potřebujete uříznout nějaké výše položené, nebo špatně umístěné větve, pak určitě použijte kvalitní ostrou teleskopickou pilu. Při výběru jakékoliv pily či nůžek dbejte zejména na kvalitu použitého materiálu a na maximální průběžnou ostrost nástroje, a to hlavně z důvodu hojení stromu, u kterého mohou roztřepené části řezu či nedobře provedené řezy způsobit plísňové infekce a tím odpadnutí i zdravé a dobře nesoucí větve. Profesionálové z oboru doporučují v této souvislosti teleskopické pily značky Egro-Schnit, které mají řezné listy vyrobené v Japonsku a disponují také ochranou před úrazem elektrickým proudem, což oceníte zejména při řezu v blízkosti rozvodů. Samotný řez je také vhodné dle zkušených arboristů společnosti Worksafety potřít ideálně stromovým balzámem (štěpařský vosk) či alespoň v případě nouze latexovou barvou.

Šetrně postupujte i při řezů keřů a křovin

U křovin sice nehrozí pád z výšky ani úraz těžkými větvemi, o to více je však nutné dbát na bezpečnost rostliny, aby vám poskytla v létě kvalitní a bohatou sklizeň. Při střihu angreštu a rybízu nebo třeba okrasných růží používáme vždy pouze ostré nůžky, jelikož, stejně jako u dřevin, mohou špatně provedené řezy způsobit u rostlin vážná poškození. Co se týče kvalitních zahradnických nůžek, tak podle doporučení worksafety.cz je vhodné na křoviny a mladé stromky používat zahradnické nůžky značky Okatsune, které se jednak velmi dobře drží, ale hlavně nabízejí unikátní ostrost střihu. Na silnější větve a kmínky je pak vhodné použití i ručních pilek Silky, které kombinují lehkost a výdrž materiálu spolu s ergonomickou a protiskluzově upravenou rukojetí, se kterou se vám bude dobře manipulovat i v rukavici. Nezapomínejte, že všechny řezy a střihy pak provádíme co nejblíže u větve, abychom rostlině umožnili maximálně využít její hojivé látky.

Podobné články