Postelový rošt je stejně důležitý jako typ matrace

Při výběru kvalitní matrace je nutné vědět, jaký rošt k ní zvolit. Jen tak využijete její potenciál naplno a prodloužíte její životnost. Kvalitní rošt vám vydrží i několik desítek let. Čím je pružnější, tím lépe chrání matraci, naopak na pevném roštu se bude matrace zdát o něco tvrdší. Obzvláště pod latexové matrace je ale nutné vybrat pružný lamelový rošt, bez kterého by mohlo docházet k plesnivění kaučuku.

Rošt musí mít odpovídající nosnost. Volte ji vždy tak, abyste měli rezervu. Pro mladé, zdravé osoby stačí rošt, který není polohovatelný, starším lidem a lidem se zdravotními problémy se ale doporučuje pořízení polohovatelného roštu, který uleví zádům a nohám od bolesti. Polohování oceníte i například při čtení nebo relaxaci po sportovním výkonu.

Lamely

Lamelové rošty se skládají z lamel z bukového nebo březového dřeva či z umělých materiálů. Čím více lamel rošt má, tím je kvalitnější, ale také dražší. Minimální počet je ale 28, pokud se chcete dobře vyspat. Záleží ale také na typu matrace – latexové matrace vyžadují alespoň 42 lamel. Ani zde by mezera mezi lamely neměla přesáhnout 5 centimetrů.

Latě

Pevný laťový rošt se vyrábí ze silných latěk, obvykle ze smrkového dřeva. Tento rošt dobře odvětrává, pokud nejsou rozestupy mezi latěmi menší než 4 centimetry, ale někomu může přijít spaní na něm příliš tvrdé. Doporučuje se ho kombinovat s lamelovou nebo pružinovou matrací. Naprosto nevhodné jsou tenké matrace.

Pevná deska

Někdy se můžeme setkat s tím, že postel má místo roštu pouze pevnou desku. Pro ně platí stejná pravidla jako pro laťový rošt, avšak je nutné myslet na to, že z hygienického hlediska nejsou pevné rošty dobrým řešením. Nejsou totiž vůbec prodyšné a v matracích se tak drží přílišná vlhkost z našeho potu. Řešením může být vyvrtání několika ventilačních otvorů, čímž se ovšem sníží nosnost desky.

Podobné články