Nepodceňujte zazimování rostlin. Jsou klíčem k jejich přežití

Zahradní sekačky dokončují svou poslední šichtu v tomto roce, motorové pily ořezávají poslední staré větve ovocných stromů, kterým tímto ulevují, a rostliny se uchylují k zimnímu spánku. Aby však zejména rostliny přežily možná tuhou zimu, musí se zajistit jejich bezproblémové přezimování. Chybuje ten, kdo zazimování rostlin nevěnuje dostatečnou pozornost. Rostliny si totiž naši dostatečnou pozornost rozhodně zaslouží.

Nabízí se přírodní peřina

Zatímco některé rostliny kvetly do krásy a ze zahrady dělaly hotovou oázu klidu a zároveň také pastvu pro oči, záhony zase byly plné zeleniny a také potřebují pořádně odpočinout. Záhony stačí jen řádně okopat, ale rostliny (zejména ty, které nepatří mezi trvalky) si zasluhují trochu více péče. Například se vyplatí je zahalit do přírodní peřiny.

Plodiny před mrazem skutečně nemusíte chránit tím, že zainvestujete do příliš drahých řešení, jako jsou nejrůznější fólie nebo podobné plachty. Stačí použít to, co vám zahrada nabízí. Dalo by se říct, že zahrada se tímto stará hezky sama o sebe.

Peřinu lze vytvořit například ze spadaného listí, doplnit to slámou nebo chvojím. Pokud je vaše zahrada posetá také jehličnany, můžete si práci usnadnit tím, že posbíráte husté jehličí, které nepropustí žádný mráz ani sníh.

Když není přírodní peřina k dispozici

Spadané listí jste spálili, jehličí využili jako zimní dekorace a nic jiného přírodního po ruce nemáte? Rostliny můžete zazimovat také s pomocí umělé ochrany. Nabízí se zmiňovaná netkaná textilie, která nemusí být vůbec tlustá. Stačí jemná, lehká textilie, která ochrání rostliny nejen před mrazem, ale také před nebezpečnými plísněmi, které rostliny velmi často stojí život.

Je však nutné, aby taková textilie byla dostatečně prodyšná. Rostliny musí i v zimě dýchat, i když vzduch bude mrazivější než v jiných ročních obdobích.

Podobné články