Využití gabionů na zahradě

Za tímto zvláštním názvem nehledejte nic světoborného. Jedná se, velice jednoduše řečeno, o drátěné sítě naplněné kamením. Po tomto vysvětlení již každého z nás napadne, že se s gabiony setkáváme při budování protihlukových stěn kolem silnic, při zpevňování břehů, svahů nebo patek mostů.

Ovšem gabionů lze efektivně a efektně využít i jako oplocení pozemku. Největší předností gabionů je jednoduchost a rychlost stavby, dále dlouhá životnost a žádná údržba.

Ploty z gabionu

Někomu se může oplocení z kameniva v drátěné kleci zdát příliš neosobní a studené. Tento nedostatek lze však jednoduše eliminovat vysazením vhodných popínavých rostlin, takže nám vnikne po krátkém čase dokonalý živý zelený, či dokonce barevný plot. Jedinou údržbou bude občasné zastříhnutí dlouhých šlahounů břečťanu, brslenu, přísavníku či například popínavé růže.

O kvalitu gabionu se nemusíte obávat, neboť je neobyčejně pevný, odolný a má dlouhou životnost. Tyto vlastnosti jsou dány jednak použitým kamenivem, kterým je obvykle čedič, a jednak kvalitním drátěným pletivem. Jedná se o svařovanou konstrukci vyráběnou zpravidla z pozinkovaných drátů. Vyšší kvality dosahují gabiony vyrobené z drátů se speciální antikorozní vrstvou. Díky tomu mají gabiony vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození.

Další prvky v zahradě

stones-1323243_960_720Neobyčejných vlastností gabionů lze využít na zahradě i při zhotovení užitných či dekoračních prvků. Kromě oplocení zahrady, lze z gabionů vytvářet různé nízké zídky oddělující jednotlivé části zahrady, zpevňovací zídky u zahradních schodů apd. Praktické a na oko velice působivé jsou také podstavce zahradních lavic, sedátek nebo jiných architektonických doplňků. Velkou výhodou gabionů v zahradě je rychlost stavby a také ekologičnost, neboť se nemusí používat žádná chemie, beton apd. Stavět lze za každého počasí bez ohledu na teplotu. Gabionům nevadí sníh, mráz, déšť ani vedro. Po celou dobu jejich dlouhé životnosti se o ně nemusíte starat jako o dřevo či jiný materiál.

Jak si gabiony pořídit

U specializované firmy si můžete objednat i atypické rozměry, zrovna tak různé designové provedení. Atraktivně působí například kombinace různých druhů kamenů v drátěné síti, kleci či koši. Gabiony mohou sloužit jako dekorace nejen na zahradě, ale i na terase a dokonce i v interiéru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články