Již téměř přesně rok a půl platí v ČR novela zákona č. 103/2015 Sb. o hospodaření s energiemi, která ukládá velkým podnikům nové povinnosti co se týče využívání energií ve výrobním procesu a samotném provozu. Tato novela zavádí velkým firmám aktivní povinnost řešit svou celkovou energetickou bilanci, a to buď pravidelným vypracováváním energetických auditů s návrhy úspor každé 4 roky, nebo aktivní přípravu strategie enviromentálních popř. energetických dopadů jejich činnosti dle certifikací ISO 140001 resp. ISO 50001. Při zavedení této novely byla velká část firem znepokojena novou povinností, nicméně odborníci na řízení provozů a oslovení experti z energetického sektoru přivítali tuto novelu jako příležitost k razantní celoplošné úspoře nákladů.
- Proč řešit hospodaření s energiemi?
Asi každého, kdo někdy řešil otázku nákladů, napadne bez problému odpověď na otázku „Proč snižovat náklady na provoz?“, ostatně na takové úvaze není nic složitého a právě hospodaření s energiemi, ať už jde o zákonnou povinnost či nápad vedení společnosti, může být právě cestou k úsporám. Ceny energií se sice v současné době drží při zemi a nemají zatím tendence fluktuovat, nicméně to se může v zásadě kdykoliv změnit, a tak je vhodné se na možné zdražení připravovat co možná nejdříve. Krom řekněme pragmatické motivace tu ale existuje ještě jeden poměrně zajímavý důvod, proč se vydat cestou úspor a to jsou některé pobídky z operačního programu „Podnikání a inovace“, do kterého nám Evropská Unie přisypala něco prostředků na vyčerpání, právě za účelem snížení energetické náročnosti firem. Proč tedy nevyužít této nabídky a nenechat si nové technologie z části zaplatit?
- Kde začít s úsporami?
Základem každé úspory energie je zmenšení tepelných ztrát v dané budově, což nejlépe provedeme přidáním zatepleného pláště či jiné obálky na vnější část budovy. Následovat by měla okna s izolačními skly, těsnění u dveří a samozřejmě dobrá tepelná izolace podlah spolu s odstraněním tepelných mostů. Z opatření uvnitř budovy byste se měli podívat na průměrnou teplotu pracoviště, spotřebu teplé užitkové vody, celkovou spotřebu elektrické energie, tepelná a energetická pásma pro jednotlivé dny v týdnu a následně samozřejmě řešit i otázku odpadů a další požadavky na ekologický provoz. Toto je samozřejmě pouze část prvků, které mohou výrazně snížit celkovou energetickou náročnost vašeho provozu, i tak ale jejich podstatnější úprava zabere delší čas a vyžádá si nemalé investice. Existuje ovšem i varianta rychlejší, a navíc spojená s příjemnou technickou inovací.
- Systém iClima jakožto alternativa tepelného komfortu pro velké firmy
Společnost Infraclima představila před přibližně 10 lety svůj patentovaný systém iClima, který spočívá v rozvedení nízkoteplotních kapilár po celé používané ploše interiéru, které pomocí soustavy tepelných čerpadel udržují celoročně stálou teplotu kolem cca 21 stupňů. Díky tomu je u pracovišť vybavených iClima jednou pro vždy vyřešeno jak topení v chladnějších částech roku, tak i klimatizace ve vedrech, jelikož se udržování teploty týká samozřejmě také léta. Od té doby se však systém iClima začal ještě více přizpůsobovat nárokům průmyslového využití a přišel s velmi zajímavou novinkou a sice možností spojit do sebe proces chlazení provozních kapalin a využití přebytečného tepla v rámci vytápění interiéru. Tím je snížena celková náročnost na tepelná čerpadla a dochází k ještě dalším úsporám, které mohou přesáhnou i 90% dosavadních nákladů na teplo. Je pochopitelné, že toto řešení musí být, ostatně jako celý systém iClima, přizpůsobeno konkrétnímu použití a provozu, nicméně díky kvalitním ventilům Honeywell, které se o přenos tepla starají je možné vyjít vstříc téměř jakékoliv soustavě.
Začněte v novém roce úsporu nákladů skutečně komplexně a nechte si navrhnout ideální aplikaci systému iClima na vašem pracovišti. Trend nízkoteplotních rozvodů již začínají razit i některé severské země či technologické parky, a díky iClima nemusíte dnes ani vy platit přemrštěné částky za teplo a dodávky elektrické energie. Jděte s dobou a zjistěte na oficiálních stránkách projektu iClima, jak může být tento unikátní český patent nápomocný i Vám.