Hydroizolace podlah a její význam

Co je hydroizolace podlah a proč je důležitá?

Hydroizolace podlah představuje zásadní opatření pro ochranu stavebních konstrukcí před negativními dopady vlhkosti. Ať už se jedná o novostavbu nebo o rekonstrukci, správně provedená izolace výrazně prodlužuje životnost objektu, zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí a předchází problémům, které mohou vzniknout v důsledku pronikání vody.

Hlavním důvodem, proč se hydroizolace podlah provádí, je zabránění pronikání vlhkosti, která může vzlínat z podloží nebo se šířit v důsledku kondenzace a průsaků. Pokud izolace chybí nebo je nedostatečná, může vlhkost způsobovat narušení stavebních materiálů, podporovat vznik plísní, snižovat účinnost tepelné izolace a negativně ovlivnit zdraví obyvatel. Proto je její instalace zvláště důležitá v prostorách jako jsou koupelny, sklepy, technické místnosti nebo v jakémkoli přízemí objektu, kde dochází k přímému kontaktu s podložím/zemí/půdou.

Kdy je nejlepší provést hydroizolaci?

Hydroizolace podlah se zpravidla provádí při výstavbě nových objektů jako součást základového systému. V takovém případě tvoří důležitou bariéru mezi podkladem a vnitřními prostory budovy. Rovněž je však nezbytná při rekonstrukcích, především tam, kde se objevily známky vlhkosti nebo poškození způsobeného vodou. Důležitý moment nastává také před pokládkou finální podlahové krytiny, a to zejména v místnostech, kde se předpokládá vyšší působení vlhkosti.

Metody hydroizolace podlah

Výběr vhodné metody hydroizolace závisí na konkrétní situaci, technických požadavcích a charakteru prostředí. Každá metoda má své výhody a specifika.

Základní izolace

Jak již sám název napovídá, jedná se opravdu o základní a velmi častou hydroizolační metodu. Prakticky znamená to, že se pod samotnou podlahovou vrstvu aplikuje ještě jedna dodatečná vrstva (z izolačního materiálu), která plní funkci bariéry mezi okolní vlhkostí a materiálem pod podlahou.

Nátěrová hydroizolace – jednoduchost a spolehlivost v jednom

Mezi nejčastější způsoby patří použití nátěrových hydroizolací nebo potěrových hydroizolací z hydroizolačního betonu. Ty se nanášejí ve vrstvách a vytvářejí souvislý ochranný film, který je vhodný jak do vnitřních, tak do venkovních prostor. Jedná se o efektivní a relativně jednoduché řešení.

Injektáž

Další účinnou metodou, zejména při sanaci starších objektů, je injektáž. Tato technika spočívá ve vstřikování speciálních hydrofobních látek (například silikonových, akrylátových nebo mikroemulzních směsí) přímo do zdiva nebo podlahových vrstev. Cílem je vytvořit nepropustnou bariéru, která zastaví vzlínání zemní vlhkosti.

Investice do jistoty a komfortu

Závěrem lze říci, že kvalitní hydroizolace podlah je nepostradatelnou součástí každé stavby. Nejenže chrání konstrukci a zdraví obyvatel, ale zároveň zvyšuje komfort a efektivitu provozu budovy. Je důležité nepodceňovat výběr vhodného materiálu ani samotnou aplikaci, a ideálně se obrátit na odborníky, kteří doporučí řešení přesně na míru danému projektu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články