Několik rad, jak vybrat ideální záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou velice užitečná vychytávka, díky níž váš domov zůstane skryt před zraky zvědavých sousedů i před ostrými slunečními paprsky. Jelikož je však jejich nabídka opravdu pestrá, může být problém se v ní zorientovat. V dnešním článku se proto mrkneme na nějaké užitečné tipy.

Zvolte správnou výšku a šířku

Naprosto zásadní věc, kterou musíte před nákupem záclony udělat, je pečlivé zaměření okna, kde bude následně umístěna. Zjistěte jak šířku okna, tak i jeho výšku a s výslednými hodnotami následně dále pracujte. Pamatujte si, že šířka záclony by měla být vždy ideálně dvakrát větší, než činí šířka samotného okna. Co se týče její výšky, zde záleží hlavně na vašich osobních preferencích. Vy sami totiž víte nejlépe, zda se vám líbí dlouhé záclony pod parapet, anebo krátké střihy do půl okna. 

Rozměry získané z měření okna vám budou užitečné i v momentě, kdy budete kupovat závěsy. Jejich šířka se odvíjí od toho, zda chcete, aby sloužily pouze jako dekorativní prvek, případně jestli je plánujete opravdu zatahovat. U varianty číslo jedna vám na každou stranu postačí rozměr poloviny šířky okna, pokud ale chcete bohaté řasení, může být klidně větší. Pro variantu číslo dvě by měly být závěsy na obou stranách stejně široké jako dané okno.

Méně je někdy více

Výběr materiálu, vzoru i střihu samotných záclon a závěsů by měl podléhat stylu vašeho domova. Vyvarujte se tomu, aby se v interiéru tlouklo příliš mnoho vzorů a stylů, jelikož to nepůsobí vůbec esteticky. Snažte se, aby vám záclony a závěsy ladily i s ostatním bytovým textilem, jako je například povlečení nebo polštářky na pohovce. Volte raději umírněné a nadčasové kousky.
Kvalitní záclony s příjemnými vzory nabízí například internetový obchod Dante. V jejich nabídce naleznete mimo jiné bytový textil prakticky do celé domácnosti, a to za přijatelnou cenu. 

Podobné články