Jak na krásný trávník? Vyberte sekačku pro svou zahradu

Chcete na své zahradě trávník, který bude vaší velkou chloubou? Kromě důkladně připravené půdy a kvalitní travní směsi rozhoduje trochu paradoxně o úspěchu vaší snahy také dobře vybraná sekačka.

Vřetenové sekačky pro anglické trávníky

Pokud chcete na zahradě pěstovat vzorový anglický pažit, těžko se obejdete bez vřetenové sekačky. Tyto sekačky pracují na principu stříhání trávy (podobně jako nůžky), což je ten nejšetrnější možný postup. Stébla pak mají dokonale rovný řez a nedochází k jejich roztřepení a žloutnutí. Jsou také méně náchylná k chorobám a mnohem rychleji než u ostatních typů sekaček se obnoví jejich kvalita – přibližně do jednoho dne.

Vřetenové sekačky seženete s benzínovým i elektrickým pohonem. Nejvýkonnější jsou benzínové vřetenové sekačky, které vás navíc při sekání neomezí napájecím kabelem. Elektrické vřetenové sekačky jsou menší, tišší a levnější. Ocení je méně nároční uživatelé, stejně jako zahrádkáři pěstující trávník v husté zástavbě.

Alternativou jsou vřetenové sekačky na akumulátorový pohon nebo ruční vřetenové sekačky, které sice vyžadují větší fyzické zapojení obsluhy, pořídíte je však za cenu do 5 000 Kč. Nejkvalitnější stroje pro profesionální golfová, fotbalová nebo okrasná hřiště ale stojí i několikanásobně tolik.

Ani sebelepší vřetenová sekačka však nezachrání trávník, o který je pečováno jen občas. Ta nejudržovanější golfová hřiště vyžadují poctivou každodenní péči. I esteticky méně nároční majitelé zahrádek by pak pro dosažení anglického trávníku měli sekačku nastartovat alespoň dvakrát do týdne.

Rotační sekačky stále nejoblíbenější

Rotační sekačky jsou na českých zahradách ty úplně nejrozšířenější. Posekáte s nimi i vzrostlejší trávu a jsou tak vhodnější pro zaneprázdněné jedince, kteří se nedostanou k sekání častěji než jednou týdně. Nedosáhnete s nimi toho nejskvostnějšího anglického trávníku, ale pokud chcete mít před domem „jen“ dobře posekanou zahradu, plně si s rotačními sekačkami vystačíte.

Posečenou trávu je možné sbírat do koše, který je pak třeba při práci pravidelně vysypávat. Pohodlnější je tzv. mulčování, kdy se tráva při sekání rozseká na malé části, které bokem nebo zadem odlétají zpět do trávníku a časem se rozloží. Práci usnadní také samochodná sekačka s pojezdem, kterou není potřeba tlačit.

Mezi rotačními sekačkami je opět na výběr benzínový nebo elektrický pohon. Benzínová rotační sekačka najde uplatnění hlavně na větších plochách, na sekání těch menších je plně dostačující sekačka napájená elektřinou. Velký pokrok udělaly v posledních letech aku rotační sekačky, které využívají výhod elektřiny, navíc bez omezování napájecím kabelem. Jsou lehké, a tedy nejsnazší na obsluhu, výdrž baterie navíc zpravidla vystačí na menší i středně velkou zahradu.

Podobné články