Historie a požadavky pro energeticky pasivní domy

Pasivní dům neboli také energeticky pasivní dům je stavba, která plní dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Méně přísná kritéria na provoz má pak nízkoenergetický dům. Přemýšlíte i vy nad tím, že si pořídíte energeticky pasivní dům, ale nevíte přesně, jaké jsou požadavky pro energeticky pasivní domy? Jaká je historie těchto pasivních domů?

Historie

Vzniku těchto staveb předcházela výstavba s koncepcí solárních domů. Domy se navrhovaly s velkými zásobníky tepla (vody, kamene, zdiva) a to akumulovalo teplo ze slunce. Menší důraz se kladl na tepelnou ochranu budovy a vhodné větrání. Takovéto domy se objevily jako experimenty univerzity MIT v USA a to poprvé v roce 1939. Tradice solárních domů se však traduje již do starověkého Řecka a Číny. Pro takovéto domy zde byly vhodné klimatické podmínky. Mezitím se tento koncept vyvíjel, od prvních prototypů byly postaveny již tisíce pasivních domů, převážně v německy mluvících zemích a ve Skandinávii. V roce 2010 se Evropská unie svou směrnicí stanovila požadavek na novostavby. Od roku 2020 de facto na úroveň pasivního domu.

Požadavky na pasivní dům v České republice:

  • Roční potřeba tepla na vytápění: potřeba tepla na vytápění < 15 kWh na m2 obytné plochy stavby za rok
  • Roční potřeba primární energie: primární energetická potřeba všech energií (efektivita zdrojů při přeměně na teplo, elektřinu) bez rozdílu účelu < 120 kWh na m2 obytné plochy stavby za rok
  • Neprůvzdušnost budovy: při snížení tlaku vzduchu v budově o 50 Pa než okolní atmosféry může dojít k infiltraci maximálně 60% objemu vzduchu celé budovy za 1 hodinu (n50 < 0,6 / hod.). U mnohopodlažních budov (u panelových domů) se doporučuje až n50 < 0,2 / hod.

Doporučení: topný příkon: při nejnižší teplotě v exteriéru (v ČR přibližně – 12 ºC.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články