Máte-li zahradu, pak určitě znáte tu situaci, kdy máte hromadu ovoce a přemýšlíte, jak jej uskladnit a zužitkovat. Péct denně ovocné koláče, to se brzy rodina přejí, mrazák už také nemá kapacitu pro další várku ovoce. Jednou z možností je vyrobit z ovoce ovocné kompoty. Zavřete je do sklenic, je to jednoduché a trvanlivost je dlouhodobá, nemusíte se tedy obávat. Navíc, ovocné kompoty můžete vyrobit bez cukru a konzervantů. Jak na to?
Skladování kompotů
Uděláte-li kompot správně, pak vydrží i pět let. Na skladování nejsou příliš náročné, neměly by být vystavovány přímému slunečnímu světlu. Skladovat je můžete v lednici, sklepě nebo spíži. Bez konzervantů a cukrů se nejlépe zavařují jablka, hrušky, třešně či švestky, to máme odzkoušeno. Mají v sobě dost cukru, nemusí se tak přidávat. Přírodní cukr v ovoci působí také jako konzervační látka.
Připravte ovoce
Sáhněte po zralém ovoci, zbavte ho poškozených částí, odstraňte také místa, která jsou otlučená či nahnilá. Vrchní slupku nechávejte, není nutno jí odstraňovat. Vyndejte z ovoce pecky nebo jádra, nakrájejte na kousky, lepší je dělat co nejmenší kousky. Ovoce je nutno dobře propláchnout vodou. Vložte je do hrnce s vroucí vodou na dně a vařte minimálně deset minut. Konzistenci si určíte podle množství vody v hrnci a podle času, kdy budete ovoce rozvařovat.
Plňte sklenice
Víčka i sklenice je nutno vyvařit ve vroucí vodě. Zbavíte je škodlivin, nebezpečných látek i bakterií. Pokud tak neučiníte, může se snížit trvanlivost kompotů a předčasně se tak mohou zkazit. Do sklenice dejte kompotu více, než by se do ní vešlo. Přitlačte víčko a nechte část kompotu vytéct. Díky tomuto kroku v něm nezůstane žádný vzduch. Hotovou sklenici s kompotem obraťte víčkem dolů a postavte na stůl. V této poloze sklenice nechte přibližně jeden den, následně je obraťte víčkem nahoru a uskladněte. Doporučujeme navíc nadepsat kompot, minimálně rokem výroby, ať se v nich můžete lépe orientovat.