Nakupovat chytře investiční zlato neznamená jen sledovat vývoj jeho ceny na komoditní burze. Podívejte se rovněž na zoubek obchodníkovi.
Češi si občas stěžují, protože Němci a Rakušané nakupují zlato levněji. Za tohle však často může naše neznalost. Už víme, že se nám vyplatí nakupovat investiční zlato a naše úspory v bankách tím ochráníme před ztrátou jejich hodnoty kvůli rostoucí inflaci. Víme rovněž, že musíme sledovat ceny na komoditní burze, protože je to právě ona, která ovlivňuje cenu investičního zlata. Avšak tohle nestačí. Musíme se naučit srovnávat i ceny u jednotlivých obchodníků.
Nákup investičního zlata prodražuje nesprávný výběr obchodníka
Bojíte se otevřít dveře u prodejce investičního zlata v pražském Obecním domě, protože máte pocit, že už jen lokalita prodejny je známkou ceny navíc? Pravdou je – marže obchodníka cenu zlata ovlivní, ale paradoxně jsou to právě ti prestižní a léta působící na trhu, kteří vám zlato prodají levněji. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem přitom není zanedbatelný a představuje až 10 % celkové ceny. Jsou proto nějaké racionální důvody?
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Právě on provozuje i prodejnu v pražském Obecním domě a nabízí jedny z nejlepších cen investičního zlata na trhu. Jeho prodejny najdete též v brněnském Dorn Office Center, ve Vsetíně v původní budově Státní banky a na Slovensku v Bratislavě (Dunajská 68). Cena zlata tak s prestiží obchodníka spíše klesá. Dostaneme lepší rady, koupíme kvalitnější značky, a dokonce máme možnost zcela bezpečně investiční zlato nakoupit i online.
Chcete jako patrioti české zlato?
Tak to vás musím zklamat. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.