Česnek je nejen velmi oblíbený, ale je také zdraví prospěšný, má antibakteriální účinky, pomáhá v boji s nachlazením, s krevním tlakem a podobně. Proto je důležité jej řadit do svého jídelníčku pravidelně. A mnozí to také dělají, využívají jej každý den při vaření. Aby byl česnek cítit, musí být kvalitní. Není tedy nic jednoduššího, než si brát svůj vlastní česnek, který si sami vypěstujete. Nevíte, jak na to? Poradíme!
Vyberte odrůdu
Prvním důležitým krokem je vybrat správnou odrůdu. Vybíráte nejčastěji mezi paličákem a nepaličákem. Paličák nemusíte loupat, využívá se často a to třeba i v syrovém stavu. Má větší stroužky a jemnější chuť. Ovšem vyžaduje o něco důkladnější péči. Nepaličák nevyžaduje péči, má menší stroužky a loupání zabírá víc času. Ideální je také jít přímo do zahradnictví, kde sadbu koupíte. Vyhněte se hobby marketům, kde jsou chemicky ošetřeny.
Ideální měsíc
Při sadbě by půda měla být písčitá a také dosti chladná, proto je ideální právě listopad. Jestliže jste sadbu příliš uspěchali, mohou se objevit nežádoucí mykózní choroby. Zemina, do které česnek budete sadit, by měla být suchá. Jestliže není hnojená v létě, nyní už to nedějete. Nedoporučujeme sázet na záhon, kde předtím rostla cibule, pórek či hrách.
Jak sadit?
Palici rozdělte na stroužky a ty dávejte do řádků, které jsou od sebe vzdáleny asi třicet centimetrů. Dávejte jej přibližně šest centimetrů hluboko. Během zimy jej nezalévejte. Na jaře odstraňte plevel, která jinak ubírá česneku živiny. Před zimou můžete chránit česnek přikrývkou ze slámy, kterou v létě musíte odstranit.
Sadbě na jaře se vyhněte
Česnek zasadit na podzim je krok správným směrem, lépe a dříve vám zakoření. Při tání sněhu a v období jarních dešťů získává také dostatek vláhy, což je vhodné pro úrodu. Sklízet tak můžete začít už v červnu. Budete jej sušit v období suchých dní, takže jej usušíte bez velkých problémů.