Jak ochránit matraci před znečištěním a mikroorganismy?

Matrace není zrovna levná záležitost, a pokud chcete, aby vám vydržela dlouhá léta jako nová, je zapotřebí se o ni také adekvátně starat. Čas od času vyprat prostěradlo rozhodně nestačí, jednou za rok ji vysát vám také nepomůže. Jaké postupy dodržovat, abyste ji udrželi v perfektním stavu?

Matraci je třeba chránit před mechanickým a hygienickým poškozením. Mechanická životnost se u matrací pohybuje kolem deseti let, ta hygienická je však mnohem kratší, pokud se o matraci nestaráte. Už kolem pátého roku může být postel spolu s matrací plná špíny, roztočů a bakterií. Co s tím?

Perte nejen prostěradlo, ale i potah matrace

Praní prostěradla a povlečení je to nejjednodušší a nejdůležitější. Frekvenci si nastavte sami, někdo mění ložní prádlo každý měsíc, jiný jednou týdně. Z hlediska hygieny je optimální frekvence jednou týdně, jedině tak odstraníte pot, bakterie a tělesné nečistoty, které se z vašeho těla každou noc uvolňují.

Kromě prostěradla a povlečení nezapomeňte prát i potah matrace. Většina moderních matrací je vybavena potahem, který lze sundat a vyprat aspoň na 60 °C. Je to důležité, protože nečistoty a pot prostupují skrz prostěradlo právě do tohoto potahu a do matrace. Velmi rádi se zde drží například roztoči, což může být problém pro alergiky.

Investujte do chrániče matrace

Nechcete, aby roztoče, bakterie a všemožné mikroorganismy končily ve vaší matraci? Pak si pořiďte chránič matrace. Jde o skvělou mezivrstvu mezi prostěradlem a matrací, velmi snadno se sundává a také pere. K matraci se uchycuje čtyřmi poutky v rozích, což je velmi snadné.

Nepleťte si chránič matrace a krycí matraci. I ta ochrání před znečištěním, nicméně je spíše druhou nižší matrací, kterou lze doporučit nejen proti polití matrace či znečištění matrace, ale zejména pro zlepšení ortopedických vlastností.

Nezapomeňte matraci větrat

Matrace by měla dýchat. Určitě si do postele pořiďte rošt, zapomeňte na pevnou desku, která je příčinou vzniku bakterií a plísní. Kromě toho je dobré matraci hned po probuzení nezastýlat a nechat ji nejdříve pořádně vyschnout. Stlát si ráno postel není zase tak výhodné, jak vás maminka učila!

Pro prodloužení mechanické životnosti matraci nezapomeňte pravidelně otáčet všemi směr (od noh k hlavě i zleva doprava), nedělejte si z ní trampolínu ani odkladiště.

Podobné články