Zazimujte dřevěnou terasu

Dřevěné terasy jsou velmi oblíbené, najdeme je u mnoha rodinných domů. Povrchy teras dostávají denně zabrat a to nejen chůzí, ale také posouváním nábytku, různými věcmi, které na ní pokládáte a podobně. Vliv na ní samozřejmě má také počasí, slunce, déšť, vítr, voda či sníh. Před zimou je proto dobré a nutné se o dřevěnou terasu postarat, abyste jí mohli využívat další a další roky.

Přírodní materiál

Jde o přírodní materiál, který působením povětrnostních vlivů ztrácí na své kvalitě a stárne. Jde o přírodní jev a není-li dřevo ošetřené, pak na něj působí vlhkost i UV záření. Neošetřená místa brzy začínají praskat a do prasklin se může vkrádat vlhkost a špína. Dřevo tak ztrácí na své kvalitě. Proto je nutno před zimou připravit dřevěnou terasu na toto období.

Ochranné oleje

Pro ochranu dřevěné terasy se skvěle hodí například ochranné oleje, které chrání vaši dřevěnou terasu. Má to však jeden háček. Z povrchu dřeva se olej během roku a působením povětrnostních podmínek vytrácí. Proto je nutno ochranný olej obnovovat. Nejlepší je to na začátku sezóny, na jaře a poté před zimou. Jak na to? Stačí terasu pečlivě vyčistit, zbavit prachu a nečistot a aplikovat vrstvu ochranného oleje.

Ochranný nátěr postačí

Jestliže využijete tento ochranný nátěr pro dřevěné terasy, pak už se nemusíte starat, co dále s terasou, není nutno jí zakrývat plachtami a podobně. Ochranný nátěr umí dřevo velmi dobře chránit. Nutné však je, abyste natřeli také podlahu a to i ve chvíli, kdy máte terasu zastřešenou. Střecha před mrazem, sněhem a vlhkostí nechrání.

Z terasy nemusíte sníh nikterak odklízet. Paradoxně tak můžete terasová prkna poškodit, budete-li neopatrní, hráblo může jednoduše udělat rýhy do terasy. Tyto škrábance a rýhy bývají pak neošetřené a může se do nich dostat vlhkost a sníh. A tím se dřevo může poškodit. Ochranné nátěry tak prodlužují životnost terasy. Nepodceňujte zazimování zahrady!

Podobné články