Jak se správně starat o bazénovou vodu?

Pokud chcete, aby byla voda ve vašem bazénu křišťálově čistá, potom pro vás máme souhrnný článek. Povíme si v něm, jak využívat chemii a další pomůcky.

Jakmile se za obzorem objeví slunce a začne příjemně hřát, spousta lidí vyrazí k vodě. Pokud ale během léta navštívíte veřejné koupaliště, zjistíte, že moc prostoru pro užívání tu nenajdete. O bazén doma se zase musíte důkladně starat. A k tomu nestačí pouze chemie do bazénu a další pomůcky jako je automatický bazénový dávkovač. V tomto článku si tedy projdeme, jaká péče o bazénovou vodu je nejlepší a jaké prostředky použít.

Chlorová vs bezchlorová chemie

Chemie pro bazény je základním stavebním kamenem kvalitní péče o vašeho plastového kamaráda. Mezi nejčastější prostředky patří chlórová chemie. Množství chlóru ve vodě by se mělo pohybovat kolem 0,5 mg/l. Počítat to samozřejmě nemusíte. Práci vám usnadní dávkovač chloru do bazénu. Jedná se o malé plastové zařízení, jehož hadice jednoduše spojíte s bazénem a necháte je vykonat svoji práci. Dávkovač bazénové chemie samozřejmě můžete úplně vynechat, brzy vás ale může nepříjemně překvapit zelená voda.

Chlor do bazénu se vyznačuje výraznou vůní. Kvůli tomu nemusí sednout úplně každému. Pokud tedy nechcete vodu „znehodnocenou“ tímto pachem, nemusíte zoufat. Existují i jiné alternativy. Bezchlórová bazénová chemie zpravidla funguje na bází aktivního kyslíku. Je sice dražší a musí se dávkovat ve větším množství, ale je vhodná i pro malé děti, alergiky a astmatiky.

Bazénové technologie

Bazénové technologie přímo ovlivňují kvalitu a složení vody. Dělí se na tři druhy:

  • chlorová technologie,
  • slaná technologie,
  • oxgen technologie.

Jak už sám název napovídá, bazénová technologie na bázi chloru využívá právě tohoto prvku k ničení patogenních mikroorganismů. Jedná se o velice účinný systém, který je obzvlášť účinný, pokud použijete davkovač chloru do bazénu. Technologie je možné použít i pro čištění pitné vody.

Tu se solí k pití rozhodně nevyužijete. Pokud ale sáhnete právě po této možnosti, budete mít radost z návratu k přírodě. Právě u ní se totiž inspirovala solná technologie. Do vody nasypete sůl do bazénu. Přístroj ji pak elektrolýzou přemění na chlór. Sůl do bazénů je nutné přidat v koncentraci 2 – 4 gramy na litr. Se správným dávkováním vám pomůže dávkovač soli do bazénu.

Dávkovače chemie

Péče o bazén se slanou vodou je výrazně jednodušší, pokud pomůže dávkovací čerpadlo. A to neslouží pouze k čištění. Některé moderní kusy dokonce přichází se zajímavou inovací. Technologie dokáže sledovat množství chemie ve vodě. Data si pak můžete jednoduše přečíst s pomocí aplikace na sledování chemie v bazénu.

Dávkovač chlóru do bazénu patří mezí základní stavební kameny. Obejdete se bez něj, ale s jeho pomocí je dávkování chloru jednodušší. Dávkovací čerpadlo chemikálií přidává další látky do bazénu, například soli, pokud používáte solnou technologii.

Péče o vodu ve vířivce je pak podobná jako u bazénu. Dávkovací čerpadlo chemie pomůže s dávkováním potřebných látek. Oproti bazénům se ale příliš nepoužívá slané vody. Základem jsou dávkovací čerpadla naplněné chlórem nebo aktivním kyslíkem.

Podobné články