Jedním ze způsobů, jak oživit přístupovou cestu k domu, garáži či zahradě, je pokládka zámkové dlažby. S tou jste se už jistě setkali, a proto není třeba nijak detailně popisovat, jak vlastně vypadá. Betonová zámková dlažba je velmi oblíbená, jelikož je velmi flexibilní a můžete ji proto použít na jakkoliv atypické rozměry pozemku.
Samozřejmostí je několik druhů barevného provedení jednotlivých dlaždic, kterého výrobci dosáhnout tak, že betonovou směs obohatí o různé přísady. Stejně tak existuje více tvarů dlaždic, které můžete kombinovat. Pokud je vaším cílem získat atraktivní a netradiční přístupové cesty, pak pro vás budou betonové dlaždice správnou volbou.
Jak správně pokládat zámkovou dlažbu
Než se však vrhnete do pokládání, musíte zajistit, aby byl povrch, na který chcete dlažbu uložit, dokonale zarovnaný. Pokud se do těchto prací nechcete pouštět sami, obraťte se na firmu, která vám povrch pomocí vibrační desky nebo válce uhladí tak, aby se na něj dlažba dala položit co nejpohodlněji. Na zarovnaný povrch ještě přijde kamenná drť. Bez té se skutečně neobejdete, pokud nechcete, aby se vám zámková dlažba začala po nějakém čase vlivem posunu půdy propadávat a vznikl tak nerovný povrch. Podle toho, jakou zátěž pro daný úsek cesty předpokládáme, použijeme tlustou vrstvu kamenné drti. U garáže například bude třeba silnější vrstvu než u vstupu do domu. Jakmile máme zarovnaný a drtí vysypaný povrch, uložíme obrubníky, které slouží k tomu, aby nám ohraničily dlážděnou plochu, ale zejména proto, aby ji důkladně zpevnily. Následně vyhrazený prostor vysypeme jemným pískem a už můžeme klást jednotlivé kusy zámkové dlažby.
Ty pokládáme na písek a průběžně upravujeme podkladovou vrstvu tak, aby nedocházelo k nepříjemným nerovnostem povrchu. Když už máme dlažbu usazenou na svém místě, přichází na řadu závěrečné úpravy, jejichž důležitost byste však neměli podceňovat. Pomocí jemného písku postupně zasypávejte spáry mezi jednotlivými dlaždicemi. Na pomoc si vezměte koště, kterým suchý písek do spáru jednoduše vmetete. V některých případech bude potřeba ještě jednou celou plochu důkladně udusat vibrační deskou. Počítejte také s tím, že po nějakém čase budete muset ještě vmést trochu dalšího jemného písku mezi spáry. Ovšem to je taky veškerá údržba, kterou zámková dlažba vyžaduje. Jinak je totiž velmi nenáročná, a tak se není ani čemu divit, že ji můžete spatřit na celé řadě zahrad a příjezdových cest. Proto pokud vás zámková dlažba zaujala, neváhejte a pořiďte si ji co nejdříve. Využijte teplého počasí, jelikož vlhko by vaší výstavbě rozhodně nesvědčilo. Písek, kterým se prokládají jednotlivé spáry totiž musí být absolutně suchý, aby dobře pronikl mezi položenou dlažbu.