Zásady pro pěstování muškátů. Vypěstujte si barevnou krásu

Každé léto se okenní parapety, terasy a balkony rozzáří pestrobarevnými květy muškátů. Jejich pěstování a ochrana nepatří k náročným úkolům, avšak přesto někdy nekvetou tak, jak bychom si přáli. Na pěstování muškátů jsou nejvhodnější květináče, truhlíky nebo závěsné květináčové systémy. Tajemství úspěšného pěstování tkví ve správném vysazení, dostatku světla a pravidelné zálivce.

Dostatek místa a světla

Pokud sázíte muškáty do truhlíku, dbejte na to, aby měly mezi sebou dostatečné rozestupy. Ideálně by sazenice měly stát ve vzdálenosti 25 až 30 centimetrů od sebe.

Muškátům svědčí slunné stanoviště. Nevadí jim ani jižní parapety a balkony, právě naopak. Na stinném stanovišti nebudou tak bohatě kvést a vytáhnou se spíše do výšky. Pokud si muškát přinesete z obchodu, umístěte ho na slunné stanoviště co nejdřív.

Ani sucho, ani přílišné vlhko

Muškáty umí dobře hospodařit i s vodou, prominou vám i několikadenní opomenutí zálivky. Ze sucha se po zalití rychle vzpamatují, pokud tedy netrvá příliš dlouho. Je ale nutné vědět, že při opakovaném vysychání substrátu rostliny tak dobře nepokvetou. Nesvědčí jim ale ani druhý extrém, a to přemokření, protože pak mohou zahnívat a mohou je napadnout plísně. Při zalévání muškátů se snažte lít vodu přímo ke kořenům, nikoliv na listy. Stejně tak by se na listy neměl dostat déšť.

V nedostatečně hnojeném substrátu nebudou muškáty příliš kvést, v přehnojeném substrátu budou zahnívat a trpět houbovými chorobami. Pořiďte si speciální hnojiva na muškáty nebo hnojiva pro kvetoucí balkonové rostliny. Přihnojujte jednou za dva týdny, ne častěji.

Choroby a škůdci

Ačkoliv muškáty nejsou příliš náchylné k napadení škůdci nebo chorobami, může se stát, že se na nich usídlí mšice či molice. Nejčastějšími chorobami muškátů jsou šedá plíseň a korkovitost, kterou způsobuje zalévání příliš studenou vodou nebo časté přemokřování. Přípravky na ochranu rostlin a proti škůdcům aplikujte brzy ráno nebo později večer.

Podobné články