5 věcí, na které si dát pozor při nákupu stavebního pozemku

Nákup pozemku je velkou investicí a je nutné nic nezanedbat. Podívejte se na 5 základních věcí, které je nutné si ověřit před samotným podepsáním smlouvy o koupi.

  1. Vlastnictví pozemku

Informace o tom, kdo je skutečným vlastníkem pozemku zjistíte na katastru nemovitostí. Tyto údaje by vám měli poskytnout i na Czech pointu. Důležité je provést kontrolu toho, zda není na pozemek uvaleno břemeno v podobě zástavního práva. Pozor si dejte i v případě, kdy je více vlastníků. Pro prodej celého pozemku s naprostým podílem je totiž nutný souhlas všech předchozích majitelů.

  1. Určení pozemku pro stavbu

Pokud plánujete stavbu, je dobré vybírat pozemky, které jsou vhodné pro stavbu domů a jsou evidované jako stavební parcely. Tyto informace jsou uvedeny v územním plánu. Na pozemku, který je evidován například jako zemědělská půda nebo louka, není možné získat oprávnění ke stavbě rodinného domu. Takže pokud je cena za pozemek lákavě nízká, ale v územní specifikaci není uveden jako stavební parcela, je investice víceméně zbytečná.

  1. Zavedení inženýrských sítí

Další důležitou informací je i to, zda jsou k pozemku přivedeny inženýrské sítě, jako je vývod vody, kanalizace, elektrická přípojka nebo přívod plynu. Sítě by měly být v ideálním případě zkolaudovány, a pokud tomu tak není, je nutné sledovat jejich skutečný právní vztah. Poskytnutí informací o zavedení sítí by mělo být samozřejmostí pro každou solidní realitní kancelář nebo stávajícího majitele pozemku.

  1. Průzkum geologický a hydrogeologický

Průzkum proveďte ještě předtím, než pozemek koupíte. Můžete tak předejít problémům, jako je zjištění nevhodného podloží nebo nedostatek podzemní vody, která může zkomplikovat například výstavbu vlastní studny.

  1. Všechny možné informace o pozemku ze stavebního úřadu

Na závěr si zjistěte všechny další informace, které se týkají uvedené parcely. Ty vám sdělí příslušný stavební úřad. I přesto, že všechny informace vám předá realitní kancelář nebo předchozí majitel, je lepší si vše na vlastní oči nezávisle ověřit.

Podobné články