Jak dostat krtka ze zahrady

V žádném případě nesmíte krtka zabít, neboť se jedná o chráněného tvora. Nezbývá, než ho vyhnat k sousedovi. Jak postupovat, na to existují desítky babských i odborných rad. Některé z nich se osvědčily více, jiné méně. Je třeba mít hlavně hodně trpělivosti, zkoušet a kombinovat různé způsoby.

Krtkovi vadí hluk

mole-13299_960_720Jelikož je krtek slepý, řídí se hlavně svým vynikajícím čichem a sluchem. Této jeho přednosti můžeme využít ve svůj prospěch. Každý zahrádkář se již určitě přesvědčil, že nejvíce krtčích hromádek se na jeho pozemku objevuje v období mírných zim, kdy není půda příliš promrzlá. Tehdy je na zahradě klid, který krtkovi svědčí. Pokud začne sezóna a po zahradě se chodí, jezdí se sekačkou, po trávníku běhají děti a domácí zvířata, tehdy se krtek raději stěhuje do klidnějších míst. Častý pohyb po pozemku je tedy nejlepší prevencí, jak krtkovi život na zahradě znepříjemnit.

Další metody

Dobrou zprávou pro zahrádkáře je, že krtek je samotář a nesnese ve svém rajónu konkurenta. Máme tedy boj trochu usnadněný. Babské rady doporučují zasunovat do díry po krtinci hadr namočený v naftě či petroleji, naftalínové kapsle, lidské vlasy či psí chlupy a další krtkovi nevonící věci.

Často to bývá účinné, ovšem jen částečně, protože se krtek obvykle přestěhuje jen o kousek dál. O trochu účinnější jsou dýmovnice prodávané v drogerii. Při této aplikaci je nutné vyhledat všechny otvory, ucpat je a do jednoho z nich zapálenou dýmovnici vložit.

Nenásilné způsoby

the-mound-979105_960_720Spolehlivou metodou je vytváření neustálého hluku na pozemku. Pokud budeme pravidelně sekat trávník motorovou sekačkou, chodit, běhat a sportovat a navíc budeme mít třeba neposedného pejska, to jsou všechno ideální způsoby, jak krtkovi znepříjemnit život a přinutit jej, aby se přesunul k sousedům nebo na louku za naším plotem. Na této bázi jsou vyráběny různé plašiče krtků, které vytvářejí pro krtka nepříjemné zvuky či vibrace v pravidelných intervalech. Pohonem je buď elektrický proud, baterie nebo solární minipanel. Tyto plašiče působí zpravidla v dostatečně širokém okruhu, některé až do vzdálenosti třiceti metrů.

Podobné články