Šálek čaje často umí velké divy, prospívá lidskému zdraví, umí vyléčit mnoho neduh. Pravidelným popíjením čaje můžete také prodlužovat svůj život, žít zdravě a naplno. Ovšem musíte sáhnout po tom správném čaji. Je asi jasné, že účinnější jsou vždy čaje bylinkové, zelené a ty, které v sobě nemají chemii a chemické látky. Připravit si můžete domácí čaje, kde přesně víte, co do něj dáváte.
Šípkový čaj
Šípkový čaj je skvělý na bolesti hlavy. Opláchněte šípky a nechejte je přes noc namočené v jednom litru studené vody. Druhý den namočené šípky i s vodou vařte. Po deseti minutách přidejte citrónovou šťávu a podle potřeby můžete osladit medem. Šípkový čas je nutno pít teplý. Studený nebude mít ty správné účinky. Kromě bolesti hlavy se doporučuje pít během nachlazení, pročistí močové cesty a pomůže proti únavě.
Lipový čaj
Na bolest v krku pomáhá lipový čas. Usušené lipové květy nasekejte na malé kousky, nasypte do keramické a skleněné nádoby. Tyto květy zalijte vroucí vodou a nechejte minimálně patnáct minut louhovat. Poté nálev sceďte a můžete popíjet. Osladit si čaj můžete troškou medu. Kromě zmírnění bolesti v krku je vhodný na žaludeční křeče, střevní koliku, revma, problémy s dýchacími cestami, kašel a podobně.
Hruškový čaj
Vezměte čtyři větší hrušky, nakrájejte je a dejte do jednoho litru vroucí vody. Přidejte dvě špetky skořice a pět hřebíčků. Bude-li na vás čaj příliš sladký, nahraďte dvě hrušky jablky.
Čaj z černého bezu
Do konvice dejte šest sušených květů černého bezu. Zalijte 8 dl vařící vody, přidejte špetku skořice a zakryjte konvici. Nechte 4 – 7 minut louhovat a poté sceďte. Osladit podle chuti můžete medem, případně dochutit citrónovou šťávou. Vhodný při nachlazení, pomáhá pocení, léčí chudokrevnost.