Pokud máte malé dítě, jistě už víte, že je vždy třeba mít se na pozoru a hlídat je, aby se nepřihodilo nějaké nepříjemné zranění. Zabránit mu můžete účinně i pomocí několika chytrých pomocníků do domácnosti, které byly vyrobeny právě pro účel ochrany malých dětí. Jací pomocníci to jsou a k čemu slouží?
Nejčastějším problémem v domácnostech s malými dětmi jsou schody, dveře a okna. Zatímco dveře a okna můžeme opatřit dětskou pojistkou, která se nám o bezpečí potomka již postará, se schody bude potřeba dát si trochu větší práci. Přesto je nebude jednat o nic složitého, co byste sami nezvládli. Postačí malá ohrádka, která však bude zakotvena velmi pevně a otvírání bude mít ze strany od schodů, aby na ně dítě samotné nedosáhlo a nedošlo tak k otevření. Správná by měla být i výška – dítě by nemělo ohrádku přelézt, ale ani podlézt. Stejný typ ohrádky, avšak s větším obvodem, můžete použít i do středu místnosti, kde dítěti vytvoříte hrací koutek, ze kterého se tak nebude moci samovolně pohybovat po domě. Klasickou ohrádku znáte jistě z dětských postýlek pro ty nejmenší, kde plní zcela totožnou ochrannou funkci.
S ostrými hranami, kterých je v každé domácnosti dostatek, si hravě poradíte pomocí plastových ochranných krytů, které na ně snadno upevníte pomocí oboustranné lepicí pásky. Dostatečné upevnění ale musíte dopřát de facto všemu nábytku, který ve svém interiéru máte. Obzvlášť opatrní buďte u velkých těžkých skříní a kompletů, které by mohly na dítě spadnout. Většinou se v takových případech používá ukotvení do stěny nebo do stropu, které poté, co vaše dítě vyroste, zase jednoduše odstraníte. Pozor si dejte i na značně kluzké povrchy a schodky, které bude dobré opatřit speciální protiskluzovou vrstvou nebo lepicí páskou dobře upevněným kobercem. V místech, kde máte dlažbu, můžete pro dítě vytvořit několik úchytů, které mu pomohou držet stabilitu a zabránit tak v nepříjemném pádu na tento povrch. Úchyt bude pochopitelně vyžadovat i vaše vana či sprchový kout.
Nebezpečím jsou pro vaše dítě samozřejmě i spotřebiče, tedy alespoň valná většina z nich. Ty, které to umožňují, uložte tak, aby na ně dítě samo nedosáhlo a nemohlo s nimi nijak manipulovat. Ostatní spotřebiče, které nelze odstranit z dosahu dětských rukou, opatřete ochrannými pojistkami, které opět znemožní, aby s nimi dítě mohlo cokoliv dělat. Jak vidíte, nebezpečí, která na vaše dítě číhají v domácnosti, je mnoho. Stačí však chvilka práce a snahy a můžete velmi jednoduše zabránit tomu, aby docházelo k nepříjemným úrazům. Věřte, že tato investice do zabezpečení domácnosti je jednou z těch nejlepších, které můžete pro své dítě udělat. Postarejte se mu o bezpečný domov, ve kterém se bude smět pohybovat bez obav.