Chcete si koupit moderní tapety na zeď? Máme pro Vás několik rad a tipů pro výběr

Stěhujete se do nového bytu či domu, případně rekonstruujete vaše stávající bydlení? Nebo chcete jen vylepšit váš domov, abyste se v něm cítili ještě lépe? Skvělým doplňkem, který pomůže zútulnit Vaše bydlení a udělat jej ještě hezčím místem, jsou moderní dekorativní tapety na zeď.

Dříve nebyl výběr tapet ani zdaleka tak široký jako dnes – v minulosti se jednalo převážně o obyčejné tapety z papíru, které neměly moc vysokou kvalitu a vybrat se dalo jen z malého množství motivů. V dnešní době už je ale situace úplně jiná – v obchodech a e-shopech si můžete vybrat z nepřeberného množství kvalitních a odolných tapet v různých barvách, vzorech, strukturách a motivech. Vzhledem k jejich vlastnostem se moderní dekorativní tapety na zeď používají jak v běžných domácnostech, tak i v luxusních domech, kde si potrpí na nejvyšší kvalitu a eleganci. S tapetami se ale běžně můžeme setkat i v komerčních objektech, kde vyzdvihují a podtrhují celkovou image.

Dekorativní tapety se vyrábí z různých materiálů

Při nákupu tapet si kromě vzhledu samotné tapety můžeme vybrat také podle materiálu, z něhož je tapeta vyrobena. Rozlišujeme zejména tapety papírové, vinylové, vliesové a textilní. Jaký je mezi nimi rozdíl a v čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody?

Papírové tapety patří k těm nejlevnějším, a právě nízká cena je jejich největší předností. Vyrábějí se z raženého, potištěného a mačkaného papíru a samozřejmostí je velký výběr různých motivů. Negativem papírových tapet je ale jejich nižší odolnost a trochu obtížnější manipulace. Nehodí se tak do více namáhaných nebo vlhkých prostorů, kde by se mohly snadno poškodit.

Vinylové tapety už jsou lepší volbou. K jejich výrobě se používá celulóza a PVC (polyvinylchlorid), zadní strana tapety je buď papírová nebo vliesová. Díky těmto materiálům jsou tak vinylové tapety na zeď mnohem odolnější, a to nejen vůči mechanickému otěru, ale i vůči vodě. Jsou zároveň omyvatelné, a tak asi nepřekvapí, že jsou ideální např. do koupelny, kuchyně nebo jiných místností se zvýšenou vlhkostí. K dalším kladům těchto tapet patří také to, že dobře překryjí případné nerovnosti na stěnách a jsou také výborným tepelným izolantem.

Vliesové tapety patří k novějším druhům a pro jejich výrobu se používají speciální netkané textilie. Mají prakticky samé kladné vlastnosti – jsou vysoce odolné, pružné a pevné, dají se na zeď snadno nejen nalepit, ale i sundat. Navíc jsou plně omyvatelné, odolné vůči otěru a snadno překryjí i menší trhliny. I u tohoto typu tapet je možnost výběru z nesmírně široké nabídky vzorů, motivů a barev.

Textilní tapety jsou naopak jedny z nejstarších typů nástěnných dekorací a vynikají zejména svým luxusním vzhledem. Jsou vyráběny z ústřižků juty nebo hedvábí a uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky, kteří si potrpí na luxus. Nevýhodou textilních tapet je ale jejich vysoká pořizovací cena, náročnější údržba a obtížnější instalace, kterou by měli provádět pouze zkušení tapetáři.

Šikovnější kutilové zvládnou vytapetovat místnost sami

Tapetování je činnost, která je pro někoho hračkou, pro jiného může představovat problém. S výjimkou textilních tapet si s ostatními druhy nástěnných dekorací obvykle poradí většina šikovnějších kutilů, pokud jste ale nikdy netapetovali a na tento úkol si moc netroufáte, určitě raději instalaci nových tapet svěřte zkušeným odborníkům – ušetříte si práci a alespoň budete mít jistotu, že vše dopadne dobře.

Pokud si na tapetování troufnete sami, nepodceňte důkladnou přípravu. Nejdříve si vše pečlivě změřte a přečtěte si doporučení od výrobce tapet. Důležitý je také výběr toho správného lepidla – používají se buď klasická tekutá lepidla, nebo prášková, jež se musí nejdříve rozmíchat ve vodě.

Před tapetováním nezapomeňte použít penetraci, jinak by se vám mohla stěna loupat a tapeta by na ní nedržela. Také si dejte pozor na převlhčení tapety lepidlem.

Tipy na luxusní dekorativní tapety

Závěrem jsme pro Vás vybrali několik tipů na luxusní tapety na zeď od předních výrobců. Tapety od těchto značek naleznete na webových stránkách firmy BARKOTEX na adrese http://www.barkotex.cz/podlahy/tapety a také v jejích prodejnách.

Vinylové a textilní tapety Muraspec – luxusní tapety od britské společnosti Muraspec, která vyrábí exkluzivní produkty pro náročné zákazníky. Jejich tapety se hodí nejen do domácností, ale i do komerčních prostorů – např. restaurací, hotelů apod.


Vliesové tapety Hohenberger – originální tapety od německé společnosti Hohenberger Vás určitě zaujmou svým neotřelým designem. Jsou vyrobeny z kvalitního a odolného materiálu, který vyniká vysokou odolností.

Papírové a vliesové tapety The Paper Partnership – tapety od tohoto tradičního britského výrobce se vyznačují decentními vzory a potěší zejména romanticky založené zákazníky. Vybrat si můžete z velkého množství okouzlujících dekorů.

Papírové a vinylové tapety Clarke & Clarke – i v tomto případě jde o výrobce z Velké Británie. Značka Clarke & Clarke přináší pestrý výběr jedinečných tapet, vhodných do moderních i rustikálně zařízených domovů.

Vliesové fototapety německé značky Komar

Podobné články