Jak a proč stříhat křídla slepicím

Stříhání křídel slepicím. Možná to zní trochu drasticky, ale ve skutečnosti je to jednoduchý a bezbolestný proces, který je může ochránit před nebezpečím. Pokud na zahradě chováte slepice a chcete je tam i udržet, hezky v bezpečí, zastřihnutí křídel je jeden z nejlepších způsobů, jak to zařídit. Pojďme si říct, proč je to tak důležité a jak to udělat správně.

Proč stříhat křídla slepicím?

  1. Prevence útěků: Slepice, které mají možnost létat, mohou snadno překonat ploty a uniknout na silnici nebo do nebezpečných oblastí. Ačkoli nejsou slepice schopné létat na dlouhou vzdálenost, vyletět na plot nebo přeletět například ze stříšky kurníku až někam za plot, dokážou hravě.
  2. Ochrana před predátory: Držet je v bezpečí za plotem výběhu nebo na zahradě je chrání. Ať už je může ohrozit liška nebo váš vlastní pes, jakmile se jednou dostanou za plot, a vy tam právě nebudete, budou před těmito predátory bezmocní. Zpět do bezpečí svého výběhu se již většinou nedokáží vrátit.
  3. Ochrana vlastní zahrady: Slepice jsou mlsouni a jakmile se dostanou bez dozoru mimo kurník pro slepice do zahrady, dokáží způsobit značné škody na okrasných rostlinách i vaší pracně pěstované zelenině a ovoci.

Jak stříhat křídla slepicím?

Nebojte se, zastřihnout křídla slepicím není složité ani nebezpečné. Vlastně je to dost jednoduché a pokud to uděláte správně slepice to ani neucítí. Stačí vám k tomu jen ostré nůžky a pevná ruka.

  1. Připravte si nůžky. Zkontrolujte se, že máte ostré nůžky, které jsou dostatečně silné, aby přestřihly peří.
  2. Chyťte slepici. To bude možná ta nejtěžší část, ale jakmile ji máte v rukou, držte ji pevně, ale jemně. Raději si k tomu někoho přizvěte, aby ji podržel, zatímco vy budete stříhat.
  3. Najděte správné peří. Roztáhněte křídlo slepice a najděte letky. To jsou ty nejdelší pírka na křídle.
  4. Ostříhejte peří. Odstřihněte letky asi o dvě třetiny jejich délky. Nestříhejte příliš blízko ke křídlu, abyste slepici neporanili. Zastřihnout prvních 6 pírek by mělo stačit.

Stříhat jedno nebo obě křídla?

To, jestli by se mělo stříhat jedno nebo obě křídla, je otázka, které chovatele trochu rozděluje. Obecně platí, že zastřihnout letky jen na jednom křídle, by mělo slepici připravit o rovnováhu. Když se pokusí vzletět, tak ji to převrátí na jednu stranu a spadne na zem. Některé slepičky jsou, ale šikovnější a dokázaly se takové úpravě přizpůsobit a naučily se létat i s jedním zastřiženým křídlem. Vyzkoušejte a sami zjistíte, jestli bude u vašich slepic stačit zastřihnout jen jedno křídlo, nebo budete muset zkrátit obě, aby neulétávaly mimokurník pro slepice a vaší zahradu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články