Prodeje bytů v Českých Budějovicích citelně klesly – 80 tisíc Kč/m2 je pro mnohé zájemce o bydlení už asi příliš

Jak vypadá aktuální situace s prodejem bytů v Českých Budějovicích? Jak vysoko stoupla cenová hladina nebo jaké jsou nejnovější trendy v oblasti bydlení? A co předpovídají tuzemskému trhu s realitami ekonomové a další odborníci? Jestliže snad uvažujete o tom, že byste si v největším městě Jihočeského kraje pořídili nějakou nemovitost, mohly by se vám odpovědi na tyto otázky docela hodit. Střecha nad hlavou je něco, bez čeho se normální člověk zpravidla neobejde. A vzhledem k tomu, jak je investice do vlastního bydlení rok od roku nákladnější, je rozumné si včas opatřit maximum dostupných informací. Jedině tak máte slušnou šanci, že neuděláte zbytečnou chybu.

Jak je to tedy s drahými byty? A co předpokládaný vývoj? Má smysl čekat na levnější bydlení nebo je víra v pokles cen spíše jen zbožným přáním?

Prodej bytů v Českých Budějovicích se zadrhl

Česká republika v nedávné době prodělala nefalšovanou realitní horečku. Lidé nakupovali téměř cokoliv a to takřka bez ohledu na cenu. Prodávaly se byty, rodinné domy, chalupy i nejrůznější pozemky. A nenakupovali pouze jednotlivci. Při chuti byli také investoři v podobě realitních společností a nemovitostních i penzijních fondů. Tuto zcela mimořádnou poptávku však náš realitní trh uspokojoval jen s vypětím všech sil, v důsledku čehož raketově vzrostly ceny. Dostaly se až tak vysoko, že na nový byt o 70m2 musí průměrný Čech vydělávat 15 let! Není proto divu, že se extrémní cenová hladina nakonec stala jednou z hlavních příčin toho, že dosud nebývalý zájem o nemovitosti začal v posledních týdnech oslabovat. V některých městech či lokalitách a také v určitých segmentech realitního trhu pak poptávka klesla dokonce celkem výrazně.

Co přispělo k poklesu poptávky podobnou měrou jako přemrštěné ceny? A jak řeší otázku svého bydlení lidé, kteří mají omezené finanční prostředky?

Výběr z nabídky novostaveb v Českých Budějovicích (07/2022)

DispoziceVelikost (m2)DetailyCena v KčKč za m2
1+kk38balkon, sklepní kóje3 450 00090 780
2+kk53lodžie, sklepní kóje4 480 00084 520
2+kk60balkon, sklep, 2.NP4 900 00081 660
3+kk73mezonet5 790 00079 310
2+173centrum, 2.NP6 690 00091 640

Drahé bydlení a nedostupné půjčky

Ceny bytů vystoupaly do nebývalých výšin a není proto divu, že si vlastní střechu nad hlavou už mnozí z nás jen tak nepořídí. Více než 80 tisíc korun za metr čtvereční, což je dnes průměrná nabídková cena nových budějovických bytů, může posloužit jako názorný příklad neutěšené situace s bydlením v České republice. Poptávka vlivem toho ochabuje. Za jejím poklesem lze nicméně najít ještě další faktor. A není jím nic jiného, než stále vyšší úročení hypoték, které boří sny mnoha Čechů o vlastním bydlení. Byty, a zejména pak novostavby, jsou na mnoha místech naší republiky už tak drahé, že si je bez půjčky většina lidí zkrátka pořídit nemůže. Asi proto nepřekvapí, že se řada našich spoluobčanů snaží bydlení vyřešit jiným způsobem. Například pronájmem nebo stále oblíbenější rekonstrukcí starší nemovitosti.

Rekonstrukce jako trend?

Odpovědí některých lidí na předražené novostavby je rekonstrukce. Rekonstrukce starší nemovitosti bývá v součtu obvykle cenově výhodnější než pořízení nového bydlení a stává se proto jakýmsi soudobým trendem. Výhodnějším řešením je taková renovace zejména tehdy, je-li člověk schopen zvládnout ji více méně vlastními silami. Nicméně i to má svá úskalí. Každopádně nepříjemným překvapením pro každého, kdo svůj budoucí domov nestihl přebudovat včas, muselo být enormní zdražení stavebních materiálů, k němuž v minulých měsících došlo. Řadě lidí to původní záměr značně zkomplikovalo a mnozí byli dokonce nuceni rekonstrukci pozastavit. Ceny některých materiálů se sice nyní zvolna vracejí na přijatelnější úroveň, ale přesto zůstávají vysoké.

Jste přesvědčeni, že by podobné řešení nebylo pro vás? Raději zkusíte počkat, zda ceny novějších bytů neklesnou?

Praskne realitní bublina?

Na nový byt nemáte, hypotéka nepřichází v úvahu a do rekonstrukce staršího bydlení se vám z nějakého důvodu nechce. Pak vám nezbývá než doufat, že se předpovědi analytiků a ekonomů, kteří očekávají pokles cen rezidenčních nemovitostí, co nejdříve vyplní. Faktem je, že už i renomovaná agentura Bloomberg označila na základě relevantních kritérií Českou republiku za jednoho z nejvážnějších adeptů na prasknutí tzv. realitní bubliny. Citelné zlevňování tedy rozhodně nelze vyloučit. Jiní odborníci však upozorňují, že to nemusí být s poklesem cen zase až tak dramatické. Proč si to myslí? Například proto, že výstavbu nových bytů provází mnoho problémů. Od zastaralého územního plánování a zdlouhavých povolovacích procesů, přes zmiňované zdražení stavebních materiálů až po nedostatek pracovních sil. To jsou věci, které naopak mohou tlačit cenovou hladinu bydlení směrem vzhůru. Co nás tedy čeká?

Rozhodne poptávka

Hlavní slovo ohledně cenového vývoje bude mít samozřejmě poptávka. Jak jsme řekli, její pokles už je evidentní, byť zatím nijak extrémní. Pokud se ale poptávka například vlivem ekonomické recese propadne natolik, že se z předražených bytů a domů stanou „ležáky“, zlevňování se nepochybně dočkáme. Kdy k tomu může dojít? Zdá se, že s ohledem na aktuální energetickou krizi se takový scénář může stát skutečností už docela brzy. A jak citelný pokles cen nás v takovém případě čeká? Odborníci tvrdí, že zajímavých nemovitostí v lukrativních destinacích se to dotknout vůbec nemusí, zatímco méně atraktivní reality mohou být k mání třeba i o třetinu levněji.

Že z toho nejste příliš moudří? Že stále nevíte, zda má smysl s pořízením bytu otálet? Není divu. Vždyť ani profesionálové se ohledně vývoje na našem realitním trhu tak docela neshodnou.

Definitivní rozhodnutí budete nakonec nuceni udělat sami. Jaké bude? Počkáte si na příznivější ceny?

Podobné články