Moderní technologie v akci: Řezání laserem a vodním paprskem

Jak efektivně řezat plechy, ocel, sklo, kámen nebo třeba keramiku? Zapomeňte na klasickou pilu – moderní podniky používají špičkové systémy na bázi laseru a vodního paprsku. Ke předním odborníkům patří společnost Bystronic, která se zabývá dodávkou přístrojů a zároveň zajišťuje veškeré související služby v podobě servisu, zaškolení a podpory pro zákazníky.

Dělení plechů pomocí laseru

Tzv. 3D laserové řezání umožňuje řezání plechů tavením pomocí zaostřeného paprsku. K hlavním prvkům systému patří rezonátor, ve kterém se laserový paprsek vytváří. Poté se pomocí transportního vlákna nebo zrcadel dostane do řezací hlavy stroje a zaostří se na velmi malý průměr. Díky tomu lze dosáhnout vysokého výkonu potřebného k dělení plechů, oceli a hliníku.

Bystronic používá dva typy laserů, a to vláknové a CO2 lasery.

Pro univerzální výrobce zpracovávající silné plechové tabule a různé další materiály je vhodný CO2 laser na bázi směsi plynů. Jedná se o poměrně kompaktní a velmi spolehlivé řešení.

Nejnovější technologický trend však představují vláknové lasery. Jsou menší a přitom výkonnější než CO2 lasery a využívají se zejména při řezání tenčích až středně silných plechů a barevných kovů.

Co dokáže rozřezat vodní paprsek?

Proč se využívá řezání vodním paprskem, když je k dispozici laser? Tato technologie je efektivní především v souvislosti s kusovou výrobou. K výhodám patří zanedbatelný přenos tepelné energie do řezaných součástí, vysoká přesnost obrábění a prvotřídní kvalita řezné hrany. Za zmínku však stojí také ekologický charakter – při řezání vodou nedochází ke vzniku škodlivin.

V portfoliu systémů, které Bystronic nabízí, najdete flexibilní ByJet Flex. Zařízení je zajímavé tím, že kromě 2D řezacích hlav umožňuje také řezání 3D hlavami.

Chcete se o řezání laserem a vodním paprskem dozvědět více? Zamiřte na www.bystronic.cz.

Podobné články