Podobná situace se může stát i vám. Vrátíte se z práce a na vašem domě najdete umělecké dílo, které jste si neobjednali. Jenomže sprejeři se neptají, sprejeři jednají, jak se jim zlíbí. Nezastaví se před ničím a pěkná fasáda je pro ně velkým lákadlem. Co s tím? Měli byste graffiti odstranit a následně zajistit opatření, které poslouží jako účinná prevence. Podrobnosti se dočtete v tomto článku.
Pokud jste se skutečně stali obětí vandalů, nejste v tom sami. Stejné pocity denně zažívají desítky či stovky lidí. A ačkoliv měli sprejeři „zlatou éru“ v minulé dekádě, ani dnes nejsou škody způsobené spreji, lihovými fixy a dalšími pomůckami zanedbatelné. Města vynakládají horentní sumy do antigraffiti nátěrů, aby samozvaným umělcům učinili přítrž – a vám nezbude, než se s pomalovaným domem smířit, nebo se pustit do práce.
Než začnete uvažovat nad tím, jak pro příště sprejery zastavit, budete se muset postarat o důkladné vyčištění povrchu. Odstranění graffiti však není vůbec snadné a bez pomoci odborníků pravděpodobně nedosáhnete uspokojivých výsledků. Profesionálové mají k dispozici špičkovou techniku, dodržují doporučené technologické postupy, a navíc se vyznají ve vlastnostech materiálů.
Prvním krokem je analýza vlastností poškozeného materiálu a typu (složení) spreje či fixy. Následuje volba vhodných prostředků, aplikace odstraňovače s optimálním PH, vyčištění povrchu a neutralizace. Ke každému povrchu je nutno přistupovat individuálně a s citem. Právě proto není vhodné čistit fasádu vlastními silami. Neodborný zásah je obvykle poznat na první pohled.
Jakmile je graffiti odstraněno, může se aplikovat speciální ochranný nátěr. Cena antigraffiti nátěru není fixní, protože vždy záleží na velikosti plochy, typu materiálu a rozsahu poškození. V každém případě se do něj vyplatí investovat, protože fasádu ochrání po dobu několika dlouhých let. Každé další případné čištění již proběhne rychle a bez námahy.