Co je potřeba k domácímu lakování s kompresorem?

Na lakování větších ploch, jako jsou dveře, vjezdová vrata nebo části automobilu, je kompresor se stříkací pistolí mnohem vhodnějším řešením než nátěr štětcem. Důvod je rychlost a kvalita. V případě částí automobilu se bez kompresoru prakticky neobejdete. Jaký kompresor správně zvolit a co všechno ještě budete potřebovat?

Kompresor vhodný k lakování

Nemáte-li už v garáži vlastní, shánějte se po pístovém kompresoru se vzdušníkem – tlakovou nádobou na vzduch, která by měla mít objem alespoň 50 l. Co se týče promazávání, rozlišujeme dva druhy kompresorů – olejový a bezolejový. Pro lakování i ostatní běžné činnosti v dílně je nejlepší volbou olejový kompresor, který je výkonnější a má vyšší životnost.

Rozhodujícím faktorem při pořízení pro vás bude výkon kompresoru. Na lakování by neměl být menší než 200 l/min, na středně velké a větší plochy se hodí výkon alespoň 250 l/min. Jako uživatele by vás měl více zajímat výkon na výstupu. Výrobci často uvádějí spíše vstupní výkon, který je asi o 30 % větší.

Stříkací pistole a příslušenství

Stříkacích pistolí je na trhu celá řada a vybírat můžete od malých hobby zařízení až po profi stříkací pistole, které se používají ve velkých autodílnách. Pro domácí lakování stačí pistole s menší spotřebou. Hlavní je, aby odpovídala výkonu kompresoru a zbytečně tak neplýtvala vzduchem, nebo naopak kompresor příliš nepřetěžovala.

Kompresor umí pohánět také pneumatické nářadí, kterým si při lakování můžete pomoct třeba při čištění stávajícího povrchu. Pneumatické nářadí je výkonné, má nízkou poruchovost a pokud máte možnost využívat kompresor, může být dobrou alternativou k běžnému nářadí poháněnému elektřinou.

Podobné články