Svítit se dá daleko levněji

Schopnost vyrábět elektrickou energii posunula naši civilizaci o nutný kus dále. Donedávna navíc byla elektřina k dispozici za docela slušné peníze, takže jsme si v naší části světa nemuseli dělat příliš starosti, jestli ji náhodou nenadužíváme.

Dnes je však situace diametrálně odlišná a blahodárný proud je mnohem dražší než kdy dřív. Kdo šetřit doteď moc nechtěl, od nynějška bude muset.

Jak ušetřit jen svým chováním?

Není pravda, že k razantním úsporám můžete dojít pouze radikální změnou chování. Peníze se dají ušetřit i pomocí maličkostí, jako je třeba svícení pouze v pokojích, kde se aktuálně někdo nachází. Možná se budete divit, ale v mnoha domácnostech se svítí jako by snad za to lidé měli ještě dostat zaplaceno.

Víceméně to samé platí i o různých elektrospotřebičích. Nechat neustále v chodu mikrovlnnou troubu jenom proto, že ukazuje hodiny, není příliš rozumné. I když je na první pohled nečinná, vždy si nějakou tu energii uzobne a za rok tak může spořádat pořádný krajíc. Proto je vhodné elektrospotřebiče, které nemusí být nutně zapnuté, vypojit ze zásuvky.

A když už jsme u těch elektrospotřebičů, je dobré kupovat pouze ty opravdu úsporné, ideálně v kategorii A. Jejich cena je sice o něco málo vyšší než u produktů s vyšší žravostí, nicméně tato investice se během jednoho až dvou let obvykle vrátí ve formě mnohem přijatelnějšího vyúčtování elektřiny.

Samozřejmě je dobré se zaměřit i na typy světel. Rozhodně nepoužívejte tradiční vláknové žárovky, jež jsou dnes naprosto nepoužitelné. Jejich náhrada v podobně šetřivého osvětlení LED je ve všech ohledech lepší.

Je dobré vědět, kde nakupovat

Podle propočtů jsou spořivá LED světla průměrně až desetkrát šetrnější k peněžence než vláknové alternativy. Navíc už nejde o žádnou drahou záležitost. LED žárovky je možné koupit poměrně levně, když víte kde.

Takovým místem je kupříkladu e-shop Silring, ve kterém je snadné se rychle zorientovat, jelikož všechny kategorie na webu jsou velice přehledně seřazeny. Není tak problém koupit co potřebujete rychle a bez zbytečného zdržování.

Podobné články