Zahrádkářská sezóna se blíží. Pojistěte svou zahradu včas, ať vás živly nezaskočí

„Zahradník se nerodí ze semene, výhonku, cibule, hlízy ani štupru, nýbrž vzniká zkušeností, okolím a přírodními podmínkami,“ píše s humorem sobě vlastním Karel Čapek ve slavné knížce fejetonů Zahradníkův rok. Český klasik má samozřejmě pravdu. Zkušenostmi se člověk – i zahradník – učí. Zodpovědný zahradník i zahrádkář proto myslí dopředu a předvídá. Třeba proto, aby ho nezaskočily přírodní živly. A dobře ví, že s dobrým pojištěním se zahradničí lépe.

Jarní radosti a strasti

Abyste se po zimní pauze mohli s pozvolným příchodem jara plně soustředit na zvelebování své zahrady, její kultivaci, výsev nových květin a výsadbu nových sazenic, je dobré myslet také na možná rizika, která umějí zahrádkářské radosti řádně zkomplikovat.

S jarem totiž pravidelně přicházejí například povodně způsobené odtávajícím sněhem na horách. A pokud se vodní živel prožene zahrádkou či zahradou u vašeho domu či chaty, dokáže napáchat nemalé škody. Voda ostatně mívá dlouhodobě na svědomí značnou část materiálních škod způsobených přírodními živly, ačkoli ty dokážou slušně pozlobit také ve formě krupobití či silného větru.

Živelní pohromy mají své pojištění

Pohled na poničené a vyplavené záhonky, polámané větve stromů či zničený zahradní nábytek sice žádného majitele nepotěší, ale způsobené materiální škody lze alespoň částečně kompenzovat díky vhodně uzavřeným pojistným smlouvám.

Na svou zahradu a její bezpečí byste proto měli myslet již ve chvíli, kdy se rozhodnete sjednat si pojištění nemovitosti, které u renomovaných pojišťoven, jako je například Kooperativa, můžete pořídit bez nesnází online. Za zvážení stojí zejména připojištění zahrady, rostlin a porostů proti živelním pohromám, ale také proti škodám souvisejícím s odcizením nebo vandalismem.

Vandalové na zahradě a za plotem

Vedle přírodních živlů totiž umějí napáchat nemalé škody i vandalové. A protože ani oni, ani příroda obvykle nerozlišují mezi obyčejným plevelem a hodnotnými okrasnými keři, které jsou chloubou vaší pečlivě opečovávané zahrady, není od věci připojistit si také všechny stromy, keře, polokeře, růže, trvalky, vodní rostliny a traviny, pro jejichž pěstování je vhodné tuzemské klima.

K výbavě všech, kteří se starají o zahrady a zahrádky ovšem obvykle náležejí rovněž různé zahradní nástroje a přístroje – motyčky, lopatky, sekačky, kultivátory a spousta dalšího užitečného vybavení. Na ně je zase dobré myslet při uzavírání pojištění domácnosti a nezapomenout do něj zahrnout právě i zařízení a předměty umístěné v nebytových objektech mimo obytný dům, například v zahradních domcích či garáži.

Zapomenout byste ale neměli ani na pojištění odpovědnosti, které umí pokrýt například škody způsobené polámanými větvemi z vaší zahrady na sousedově majetku. A i když by Karel Čapek nepochybně souhlasil s tím, že chybami se člověk – i zahradník – učí, zkušenosti jasně velí, že až se jaro zeptá, co jsi dělal v zimě, bude dobré být připraven… a pojištěn!

Podobné články