Vzduchový kompresor v dílně nebo garáži je vítaným pomocníkem na běžné i občasné práce. Jako první vás možná napadne nafukování pneumatik nebo gumových předmětů, hodí se ale i k lakovacím a natěračským pracím, stejně jako k úklidu. Kutilové, kteří si rádi usnadní práci, mají pro změnu v oblibě kompresorem poháněné pneumatické nářadí.
Jak ale vybrat ten správný kompresor, který usnadní práci právě vám?
Pístový kompresor pro občasný provoz
Pokud nejste velké firma s nepřetržitým provozem (v tom případě ale nejspíš kompresor už máte), je pro vás ideální pístový kompresor. Ten nepřetržitě běžet nemůže, protože by mu tím klesala životnost, k občasnému domácímu provozu je ale naopak na rozdíl od šroubového kompresoru nanejvýš vhodný.
Využijete bezolejový kompresor?
Kompresory mohou být olejové, kde se součástky promazávají, aby se nezadřely, a bezolejové. Olejové kompresory mají větší životnost, na druhou stranu se výpary z oleje dostávají do samotného vytlačovaného vzduchu. Proto se nehodí například do potravinářství nebo lékařství. Pokud ale nebudete s kompresorem tlakovat pivní sudy a využijete ho jen v dílně, nemusíte si s tím tolik lámat hlavu.
Jaký potřebujete výkon?
Spotřeba stlačeného vzduchu se liší podle toho, k čemu kompresor využíváte. Budete-li pouze hustit pneumatiky, ofukovat nečistoty z pracovního prostoru nebo lakovat malé plochy, měli byste si vystačit s menším kompresorem s výkonem na výstupu do 160 l/min. S potřebou náročnějších prací ale spotřeba stoupá a pohánění výkonnějších pneumatických zařízení někdy vyžaduje spotřebu i přes 500 l/min a hlavně kompresor se vzdušníkem.
Doporučujeme hobby kompresor pro domácnost
Doporučit do domácnosti tak můžeme například pístový hobby kompresor ATMOS BOBBY, který se vyrábí ve čtyřech typech, které pokryjí potřeby od těch nejzákladnějších úkonů po obsluhu profesionálního pneumatického nářadí. Stroj se vyplatí domácím kutilům i menším řemeslníkům. Atmos je navíc spolehlivý český výrobce, takže jsou na trhu snadno sehnatelné náhradní díly.