Jak odstranit mech z trávníku

Mech v trávníku je postrachem všech zahrádkářů, kteří si potrpí na krásný zelený koberec. Pokud se mu nechá volné pole působnosti, dokáže časem zničit i pečlivě udržovaný trávník.

Příčiny tvorby mechu

moss-640994_960_720Hlavní příčinou výskytu mechu v trávníku je vlhko, stín a nedostatek slunečních svitu. Proto se mech tvoří hlavně v koutech zahrady, pod vzrostlými stromy, keři nebo kolem živých plotů. K růstu mechu přispívají také mírné zimy a kyselá půda.

Další příčinou bývá mulčování trávníku, které se stává stále módnější díky široké nabídce travních sekaček, které jsou vybaveny i k mulčování. Posečená tráva ponechaná na trávníku se postupně rozkládá a zasychá, pomáhá ke vzniku travní plstě, která omezuje přístup živin ke kořínkům.

Jak s mechem bojovat

Začít se musí již v březnu, kdy je třeba trávu provzdušnit buď vertikutátorem nebo speciálními hráběmi, kterými z trávníku vyhrabeme zbytky staré trávy, listí, plstě a mechu. Během sezóny raději vůbec nemulčujte, neboť mulčování je příčinou tvorby plstě a okyselování půdy, ve které se mechu daří. Trávník je dobré přihnojovat ledkem vápenatým, který dodá půdě potřebné živiny. Mechu totiž svědčí spíše půdy chudé na živiny. Hnojit můžeme zhruba jednou za měsíc, nejlépe po dešti.

Preventivní rady

  • nesekejte příliš na krátko, jelikož trávník se nestačí regenerovat, zahustit a oslabená místa jsou živnou půdou pro mech
  • na stinných místech prořežte stromy, aby k trávníku mohlo světlo. Pokud to není možné, raději trávník nahraďte půdopokryvnými rostlinami, jako je břečťan, barvínek a jiné
  • dopřejte trávníku dostatek živin, zejména dusík, který je například v rohové moučce. Tu můžete aplikovat 3x za rok
  • pokud je na některých místech trávník příliš zatěžován chůzí nebo sportováním, půda se zhutňuje a trávník špatně dýchá, což je příčinou nástupu mechu. Taková místa je třeba pravidelně provzdušňovat a zároveň zapravovat písek smíchaný s kompostovou zeminou. Na místech, kde se nejvíce chodí je dobré položit šlapáky z plochých kamenů nebo zahradních dlaždic

Jak mech odstranit

moss-489929_960_720Pokud se přes veškeré úsilí mech v trávníku objeví, nabízí se cesta mechanická nebo chemická. Mechanická spočívá ve vyhrabání mechu z trávy hráběmi nebo pomocí vertikutátoru ručního či motorového. Ten „vyčeše“ nejen mech, ale i plevele a plstě a zároveň půdu provzdušní.

Chemická cesta znamená použití přípravků na bázi zelené skalice. Ta obsahuje železo, které je pro trávník důležité, ale pro mechy zhoubou. Po odstranění mechu je důležitá následná péče a prevence propsaná výše, aby se mech do trávníku nevracel.

Podobné články