Alternativní použití vánočního osvětlení – vánoce nejsou jen svítící stromeček!

Také se už nemůžete dočkat, až budete instalovat vánoční osvětlení?

Nepřipadá vám, že už je to vcelku nuda, když svítí jen stromeček?

Co takhle vypadnout ze stereotypu a zkusit to letos jinak?

Vánoční svátky máme všichni spojené nejen s dárky, vánočním stromečkem a spoustou jídla. Vánoce jsou také svátky světel, kdy se jednotlivé domácnosti i města předhánějí, kdo bude mít to nejlepší a nejúchvatnější vánoční světla ze všech. Kam se podíváte, všude je záplava svítících rampouchů, led řetězů, světelných závěsů a spousty dalších světýlek.

Zapomeňte na stereotyp

Určitě mi dáte za pravdu, že ve spoustě domácností je výzdoba rok co rok stejná. Každé vánoce se postaví stromek, ověsí ozdobami, řetězy, na okraj větví se připevní vánoční svítící řetěz a je hotovo. Proč ale nezkusíte zapojit fantazii a nenainstalujete světla i na místa, kde by vás to nikdy nenapadlo?

Osvětlete balkon

Bydlíte v panelovém bytě a chcete ho na vánoce trochu oživit? Jestli máte balkon, je to hračka. Pořiďte si dostatečně dlouhý led vánoční řetěz, který je vhodný na venkovní použití a obtočte ho kolem zábradlí. Pro jistotu ho můžete upevnit provázkem nebo svorkou.

Pokud jste hračičkové, dejte si tu práci a pečlivě omotejte každou jednotlivou tyč, která je připevněná k zábradlí. Klidně použijte kratší řetězy ve více barvách. Jejich zapojení vyřeší prodlužovací kabel s více zdířkami.

  • Prádlo v zimě určitě věšet nebudete, tak co takhle pověsit na prádelní šňůry světelné rampouchy nebo světelný déšť. Jestli šňůry nemáte, použijte vysouvací věšák na prádlo, poslouží úplně stejně.

Máte na balkonovém zábradlí truhlíky, které přes zimu zejí prázdnotou? No tak proč je nepoužijete jako základnu pro vánoční osvětlení.

  • Na škodu není ani středně dlouhý světelný kabel, který pomocí háčků připevníte kolem balkonových dveří a oken, můžete ho i různě vytvarovat, aby osvětlil celý balkon.

Osvětlené police

Máte police plné nepřečtených knih nebo filmů na DVD a připadají vám nevyužité? Vezměte dlouhý vánoční řetěz a všechny poličky i bočnice ozdobte vánočním osvětlením. Pokud nechcete do každé poličky zatloukat háček nebo hřebíček, použijte samolepicí háčky, případně starou dobrou průhlednou lepicí pásku.

Svítící pokojové rostliny

Zelená palma, fíkus a spousta dalších rostlin, které vám vylepšují ovzduší v domácnosti, ale jinak moc velkou ozdobou nejsou? Není nic snazšího, než z nich udělat malé či velké vánoční stromky a ověsit je jednobarevnými či vícebarevnými led rampouchy nebo světelným deštěm. Vypadá to senzačně a rozhodně to trochu oživí byt (dům).

Rozsviťte svůj dům

Vlastníte rodinný dům se zahradou a nikdy jste ho k výzdobě nevyužili? To je velká chyba. Nechte se inspirovat domy v zahraničí a udělejte z toho svého nejvíce svítící dům z celého vašeho okolí. Není to nic těžkého a vypadá to opravdu luxusně. Sousedé vám budou jen závidět.

Začněte tím, že si pořídíte několik desítek metrů vánočního LED osvětlení, ideální budou ty po 20, 30, 40 nebo 60 metrech. Připevněte je po obvodu střechy, kolem okenních rámů i dveří, omotejte je okolo okapů a svodů, případně je upevněte ke sloupům terasy, pokud jí máte. Podobně lze využít i světelné kabely.

  • Pořiďte si také světelné řetězy, ty jsou ideální na fasádu, kam je stačí připíchnout pomocí háčků.
  • Chcete zajít do extrémů? Pak ještě pověste do každého okna LED rampouchy a bude světla víc než dost.

Obrázky domů ze zahraničí ukazují, že se dají zdobit celá zábradlí, i okraje schodiště, venkovní stromy, prolézačky, lavičky a spousta dalších. Obecně lze říci, že můžete vánoční osvětlení pověsit kamkoliv vás napadne, pokud to tam bude držet.

Podobné články