S tím, jak ceny nemovitostí a náklady na bydlení vzrůstají, se lidé snaží šetřit na energiích. Zároveň se zpřísnily normy pro stavbu nových domů, takže nízkoenergetické domy jsou čím dál tím vyhledávanější. Zjednodušeně se dá říct, že cílem je, aby dům ztrácel co nejméně energie a my jí tím pádem museli co nejméně vyrobit. A tedy i zaplatit.
Umístění a tvar si dobře rozmyslete
S velkou oblibou se setkávají nízkoenergetické domy na klíč, kde se nemusíte po celou dobu výstavby prakticky o nic starat. Než ale takový dům firmě zadáte, musíte si rozmyslet pár základních věcí, abyste zbytečně nepřicházeli o peníze. Důležitý je výběr pozemku. Pokud například stavíte dům na zastíněném svahu orientovaném na sever, budete muset počítat s vyššími náklady na vytápění.
Čím komplikovanější tvar domu a čím větší povrch, tím více bude ze stěn unikat teplo. Lepší je tedy volit jednoduché tvary s malou plochou stěn, přičemž nejvíce oken by mělo směřovat na jih a nejméně na sever. Protože právě okny uniká nejvíce tepla, myslete i na materiál, ze kterého jsou vyrobené, správnou izolaci a vyšší procento propuštěného slunečního záření.
Řešením mohou být dřevostavby
Co se týče materiálu budov, velmi populární jsou dřevostavby, které mají nízkou tepelnou akumulaci a rychleji se vyhřejí. Zděné domy ale zase teplo déle udrží. V létě navíc mají dřevostavby tendenci se přehřívat, což také není žádoucí. Částečně to lze eliminovat žaluziemi, lamelami nebo převisy, které by měl navrhnout profesionální architekt.
Důležité je izolovat stavbu proti únikům tepla a zároveň proti vnikání vlhkosti. Nestačí izolovat stěny, nízkoenergetický dům musí mít izolovanou i střechu. Samozřejmostí jsou správně navržené komíny a ventilační otvory. I v nízkoenergetických domech ale musíme občas zatopit, proto se bez instalace vytápění neobejdete. Nešetřete na ní, moderní systémy vám mohou ušetřit dost peněz.