Dopřejte svým záhonům dostatek živin

Hnojení patří mezi základní úkol každého zahrádkáře. Při pěstování zeleniny i okrasných rostlin dochází postupem času k ochuzování půdy o důležité živiny, které je třeba doplnit. Základ výživy rostlin tvoří známá trojice prvků, kterými jsou dusík, fosfor a draslík. A jak nejlépe lze tyto živiny doplnit i do vašich záhonů nebo skleníku?

Přírodní hnojiva jako základ

Pro doplnění živin nejčastěji slouží syntetická hnojiva, která patří mezi nejlevnější a nejrychleji účinné. Jejich nevýhodou je, že zatěžují půdu, proto nejsou příliš vhodné a dostávají se do ústupu. V poslední době si získávají oblibu přírodní neboli organická hnojiva. Organická hnojiva zásobují půdu nejen všemi potřebnými živinami, ale zároveň pozitivně působí i na zdraví půdy, jejíž vlastnosti vylepšuje.

Kompost jako významný zdroj živin

K výživě rostlin významně přispěje také kompost, který obohatí půdu o důležité živiny a dodá do půdy i potřebný humus. Výhodou kompostu je, že si ho lze zcela zdarma připravit na zahradě. Nicméně je potřeba o kompost dobře pečovat, zejména je nutné kompost občas pokropit vodou a také ho proházet. Pokud nemáte dostatek času nebo místa na jeho založení, pak je alternativním řešením průmyslově vyrobený kompost. V truhlících a ve sklenících pro dodání živin jednoduše poslouží univerzální substrát s kompostem.

I mulčování obohatí půdu

K výživě rostlin může významně přispět i mulč. Mulčování udržuje dobré vláhové podmínky v půdě, ochraňuje půdu a kořeny rostlin před erozí a také uvolňuje živiny do půdy. Nejčastěji využívaným druhem mulče je mulčovací štěpka ze dřevin a kůra. Zdrojem živin může být také mulč z posečené trávy či shrabaného listí, který si žížaly postupně zatahují do půdy.

https://domekazahrada.cz/

Podobné články