Jak udržet hladinu zahradního jezírka čistou

Zdá se vám to nemožné? V dnešní době již máme natolik vyspělou jezerní techniku, že to možné je. Přírodní zákony však musíme i tak respektovat a určitě se nám to vyplatí. Jakou techniku pořídit a čemu se vyhnout?

Základem každého jezírka je vytvoření biologické rovnováhy. Ale i tak můžeme již zmiňovanou technikou jezírku pomoci. Mezi takové pomocníky patří mimo jiné tzv. hladinový skimmer.

Co je to skimmer

Jednoduše řečeno je to jezírkový hladinový sběrač hrubších nečistot. Mezi takové nečistoty patří především spadané listí, plovoucí plevel a mastnota. Čím více nečistot odstraníte z povrchu, než mají šanci spadnout na dno a rozložit se, tím menší organická zátěž je kladena na celý biologický systém.

Srdcem každého skimmeru je plovoucí sběrná jednotka ve vodě. Vytváří silný vodní vír, který nasává plovoucí nečistoty. Hladinový sběrač odplavuje mimo jiné i rozpuštěné organické sloučeniny, které se tvoří v každém jezírku. Pokud byste je neodstranili, způsobovaly by Vám nevzhledný film a bubliny na hladině jezírka. Skimmer Vám pomáhá tento film odstranit neustálým odpěňováním.

Důležité je také vědět, že s čistou hladinou jezírka probíhá lépe výměna kyslíku mezi vzduchem a vodou a tím následně probíhá lépe činnost filtračních bakterií.

Druhy skimmerů

Na trhu se v současné době prodávají dva druhy skimmerů – se zabudovaným motorem a skimmery bez motoru.

Druhé zmiňované skimmery bez motoru jsou poháněny hlavním čerpadlem, které je na dně jezírka a pohání současně i filtr v jezírku. Dále je dělíme na plovoucí a stojánkové. Plovoucí sběrač, jak název napovídá, plave po hladině vody. Stojánkový sběrač se postaví na dno jezírka (většinou u břehu) a plovák plave na hladině a sbírá nečistoty. Je zapojen pomocí hadice na čerpadlo.

Skimmery s čerpadlem se skládají z koše, kde ulpívají nečistoty a z čerpadla, které jej pohání. Jsou vhodná spíše pro menší jezírka, jelikož nejsou tak výkonná.

Krmení ryb v jezírku se skimmerem

I na toto jezerní technika myslí. Nemusíte před krmením skimmer vypínat, ale plovoucí krmivo pro ryby je možné udržet na jednom místě pomocí tzv. krmného kroužku. Ty plavou na hladině jezírka a přeruší proud na hladině. Tím zabrání rybímu krmivu, aby plavalo do skimmeru. Krmící kroužek můžete instalovat na hladině jezírka pomoci rybářského vlasce, který bude téměř neviditelný.

Bez skimmeru jste odsouzeni k neustálému čištění jezírka od listí a nečistot.

Podobné články