Jsou zahradní trampolíny bezpečné?

Před několika lety se rozpoutala obrovská debata o tom, jestli je vhodné dětem pořizovat na zahradu trampolínu. Skupina lékařů totiž varovala, že na ní mohou vzniknout fatální zranění. Jenže když se podíváte do průměrné zahrady rodiny, které má menší děti, tuhle atrakci tam nejspíš najdete. Je tak lákavá, zabaví všechny věkové kategorie a cena je přijatelná.

Je jen málo lepších způsobů, jak dostat děti na čerstvý vzduch a přinutit je k pohybu. Trampolína je stále oblíbenějším doplňkem rodinných zahrad. Vypadá to, že varování lékařů lidé nedbají. Jsou zbytečná?

trampolina1

Podle lékařů je na trampolíně vysoké riziko zlomenin a úrazů hlavy, krku a páteře, což jsou velmi vážná zranění, která mohou zapříčinit až upoutání na vozík. K takovým nešťastným událostem bohužel opravdu může dojít. Při správném používání trampolíny je však pravděpodobnost hodně malá.

Jak používat trampolínu bezpečně?

Rada je jednoduchá: Vyhněte se všem rizikovým faktorům. Jedním z hlavních bezpečnostních prvků je síť. Aby plnila svůj účel, musí být správně připevněná. Dále doporučujeme děti do 5 let na trampolínu vůbec nepouštět samotné. Jsou lehké a mají horší schopnosti koordinace, ještě nedokážou své tělo plně ovládat.

Starší děti naučte chovat se na trampolíně zodpovědně. Více než dvě třetiny úrazů na trampolíně vzniknou tehdy, když tam najednou vleze více lidí. U nejlehčí osoby je pravděpodobnost, že se zraní, pětkrát vyšší než u někoho jiného. Vždy by měla skákat jen jedna osoba!

Nejhorší zranění (poranění hlavy a míchy) vznikají obvykle v důsledku neúspěšného kotrmelce a jiných akrobatických cviků. Salta a podobné kousky dětem zakažte, pokud je už nemají natrénované. A nebo pro děti rovnou pořiďte trampolínu s ochrannou sítí, která zajistí, aby nikdo z trampolíny nevypadl.

Jaký je tedy verdikt?

Trampolín se nemusíte bát. Vaše dítě se koneckonců může zranit třeba na skluzavce, pískovišti nebo při hraní na schovávanou. Nebezpečí se skrývají všude a nemůžete svého potomka neustále opečovávat a pěstovat ve skleníku. Raději ho naučte chovat se zodpovědně. A nejen na trampolíně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články