Měření vlhkosti zdiva: Důležitý krok při ochraně staveb

Vlhkost ve zdivu může být pro stavby velkým problémem. Její přítomnost může způsobit strukturální poškození zdiva, které je následně potřeba odborně za pomocí specializovaných sanačních metod revitalizovat. Vedle těchto nepříjemností se na takto poškozeném zdivu mohou vyskytnout i plísně a solné mapy, což má negativní vliv na kvalitu vzduchu v místnostech. Interiér, jehož zdi jsou viditelně napadeny vlhkostí, nepůsobí vůbec vizuálně hezky, ani jeho obývání není zrovna komfortní.

Pro identifikaci a monitorování této potenciálně škodlivé vlhkosti (v tomto případě jak pro člověka, tak i pro samotné zdivo) jsou nezbytná pravidelná měření vlhkosti zdiva. Pokud je vaše zdivo náchylné na vlhkost, chcete se ujisti, že je s vašim zdivem vše v pořádku, nebo tušíte, že zdivo není opatřeno kvalitní hydroizolační vrstvou, je dobré provést měření vlhkosti zdiva, které vám dá informaci, v jakém stavu se nachází.

Proč měřit vlhkost ve zdivu?

Vlhkost může způsobit trvalá poškození stavebních materiálů. Například zdivo může začít praskat a ztrácet svou nosnost, což ohrožuje celkovou stabilitu budovy. To je ve svém důsledku asi nejzávažnější problém, se kterým se lze v případě působení vlhkosti na zdivo setkat. S praskající omítkou/zdivem pak bezprostředně také souvisí izolační vlastnosti zdiva. V případě prasklin a strukturálních defektů je do velké míry ovlivněna izolační vlastnost stavebních materiálů. To následně vede ke ztrátě energetické účinnosti budovy. To se opět podepíše na komfortu a v případě teplených ztrát i na našich peněženkách.

Plísně a bakterie

Jak již bylo zmíněno, vlhké prostředí ve zdivu poskytuje ideální podmínky pro růst plísní a bakterií. Tyto mikroorganismy nejenže poškozují konstrukci, ale mohou také způsobit problémy se zdravím těch, kteří objekt obývají.

Způsoby měření vlhkosti zdiva

Nejčastěji používané přístroje na měření vlhkosti ve zdivu se používají elektronické vlhkoměry. Ty na základě fyzikálních vlastní (elektrické vodivosti stavebních materiálů) dokáží vlhkost ve zdivu spolehlivě identifikovat a určit její množství. Jsou relativně snadno použitelné a poskytují rychlé výsledky.

Vedle elektronických vlhkoměrů existují i vlhkoměry využívající ke zjišťování teplotních rozdílů na povrchu zdiva infračervené záření. Vlhké oblasti mají totiž odlišné teploty, což umožňuje identifikaci problémových míst.

V neposlední řadě lze vlhkost měřit za pomocí vlhkoměrných sond. Ty se vkládají přímo do samotného materiálu, aby přesně změřily vlhkost uvnitř. Tato metoda poskytuje detailnější informace o hloubce a rozsahu vlhkosti.

Byl identifikován problém s vlhkostí zdiva?

Pokud se při měření vlhkosti odkryl závažnější problém se zdivem, který je potřeba urgentně vyřešit, aby vlhkost nenapáchala další škody, je vždy dobré se obrátit na odborníky, kteří mají se sanačními pracemi dostatek zkušeností a dokáží poradit, jak problém spolehlivě a účinně vyřešit.

Podobné články