Patříte-li k těm, kteří v zimě nezapomínají na ptactvo, pak nastává čas, kdy se poohlédnete po ptačí budce a začnete je krmit. Ovšem i zde je důležité myslet na to, jak je správně dokrmovat, co jim dopřát, v jaké míře a podobně. K dostání je mnoho různých druhů krmiv, něco však můžete najít i doma a tím tak ptáčkům vyrobit domácí krmení.
Správné čas pro krmení
Při krmení se však často dopouštíme celé řady chyb, kterým je dobré se pro příště vyhnout. Důležité je dodržovat správný termín. Mnozí dělají tu chybu, že krmí ptáčky po celý rok a to i v době sezóny. Nejlepší je, když začnete krmit ptáčky ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu nebo ve chvíli, kdy se objevuje sníh. Ptáci tak v těchto chvílích nemají možnost dostat se k přirozené potravě. Začít je možno od konce října nebo v listopadu. Končit je pak dobré na konci března.
Vyrobte si krmení sami
Nemusíte kupovat připravené směsi. Vhodné jsou především přirozené zdroje potravy. Do vašeho krmítka zavítají různí ptáčci, hmyzožraví, plodožraví a podobně, takže je dobré vybírat pestrou stravu. Nabídněte jim například dřeviny, ty na svých větvích drží plody dlouho. Například brslen nebo kalinu. Ptáci, kteří konzumují zrní, ocení semeníky okrasných trvalek a letniček, které necháte ve výsadbách i v zimě.
Co do krmítek rozhodně nepatří?
Mnoho lidí v dobré víře do krmítek dává vše, co jim padne pod ruku a často jsou to tak věci, které nejsou pro ptáky vhodné. Nedoporučujeme dávat do krmítek potraviny s prošlým minimálním datem spotřeby, potraviny musí být čerstvé. Rovněž se vyhněte pečivu nebo žluklým ořechům. Ideální jsou slunečnicové nebo také lněná semínka nebo mák. Potěšíte tak nejen všechny ptáky, ale zároveň jim dodáte potravu, která pro ně bude vhodná.