Příprava zahrady na jaro nemusí být dřina

Říká se, že zahrádkářův rok nikdy nekončí. Něco na tom bude. Je však pravdou, že v zimě si od kopání, pletí a sázení rostlinek trochu odpočine. V únoru a březnu je nutné začít se zahradními pracemi. Zkrátka a dobře, přichází ta správná chvíle. Zde je pár tipů na jarní přípravu zahrady.

nářadí na zahradu

Kontrola zahradní techniky

Jaro už se k nám blíží, proto je nezbytné provést kontrolu zahradní techniky. Celou zimu pěkně odpočívala, ale už je čas ji probudit. Nepostradatelným pomocníkem je elektrická sekačka. Pokud na ní najdete zbytky trávy a hlíny, okamžitě je odstraňte. K tomu poslouží kartáč na sekačky, který ji neponičí. Údržba platí i pro sběrný koš. Velký důraz musí být kladen na nůž. Pokud není dobře nabroušen, tráva nebude pěkně posekaná. Šrouby a spoje se musí promazat vazelínou a výborně utáhnout. Mrkněte také, zda není poškozen přívodní kabel. Benzínová sekačka si žádá výměnu filtru, oleje, kontrolu svíček a paliva. Zahradní technika není na hraní, proto musí být v dokonalém pořádku.

Příprava půdy

Jakmile povolí mrazy a odejde sníh, je možné začít s přípravou půdy. Potřebuje prokypřit. Rotavace půdu pěkně prokypří a smíchá ji s kompostem. Díky tomu se do ní dostanou potřebné živiny a vy se můžete těšit na parádní úrodu. Jakmile začnete s rotavací například na konci dubna, hlína bude tvrdá. Už je pozdě. Rotavaci půdy zajistí speciální zahradní technika.

Ošetření trávníku

Již koncem února je dobré začít s kypřením a postupným vápněním trávníku. Vápnění půdu neutralizuje a omezí růst mechu. Na jaře je také nutné odstranit z trávníku plevel, mech i pozůstatky trávy. Pokud to neučiníte, bude váš zelený koberec nakažen houbovými chorobami. Stébla začnou uhnívat. Přemýšlíte o novém trávníku? Únor je prostě nejvhodnějším obdobím.

Stříhání větví – nejlépe v únoru

Každý správný zahradník ví, že musí s příchodem jara prostříhat ovocné stromy. Říká se tomu průklest ovocných stromů. Tato činnost by se měla provést v únoru až březnu. Jen tak dodáte stromům energii a sílu. Staré větve by se měly odstraňovat právě na jaře, jindy jim to nesvědčí. V jarních dnech stromy pučí, proto skvěle rozpoznáte, jaká větev je poškozená. V tomto ohledu pomůže nářadí na zahradu.

Postřik a ošetření stromů

Na jaře nezbavujeme stromy jen starých větví. Je třeba provést postřik a ošetření. Jinak stromy trápí choroby, strupovitost, mšice, obaleči a ploštice. Únor je jako stvořený pro počáteční chemický postřik ovocných stromů, protože dovede proti těmto nemocem účinně bojovat. Někteří lidé chemické postřiky odsuzují, ale bez nic to prostě nejde. To bychom museli věřit na zázrak. Po zimě jsou stromy zasaženy ranami, které mají na svědomí mrazy. V tomto případě pomůže latexový a stromový balzám i štěpařský vosk.

Podobné články