Úspora energie v domácnosti: 3 zaručené tipy, jak jí dosáhnout

Vysoké platby za elektřinu i plyn jsou bohužel dnes v mnoha domácnostech jakýmsi standardem. Jejich majitelé jsou si sice vědomi toho, že platí nadměrně vysoké částky, nicméně nechtějí s nastalou situací nic moc dělat. Je to škoda, poněvadž mnohdy stačí jen pár elementárních kroků a mohou ušetřit klidně i několik tisíc korun ročně. Pokud aktuálně také tápete a netušíte, kde začít, jste na správné adrese. Jednak vám dáme 3 tipy a jednak doporučíme i výhodou online službu, jež se touto problematikou podrobně zabývá.

Výměna žárovek pro začátek postačí

Naším prvním tipem je pouhá výměna žárovek. Možná se vám to zdá poněkud triviální, nicméně vláknové tradiční žárovky mají neskutečně vysokou spotřebu elektřiny. Standardně se jedná v průměru o 40 až 60 W. Zvolíte-li LEDky, pak se dostanete ke spotřebě v maximu okolo 7 W. Rozdíl je tedy více než znatelný. LED žárovky jsou navíc mnohem odolnější vůči neustálému zapínání a vypínání. Blikání jim nevadí a nesetkáte se s jejich prasknutím. Obecně se uvádí, že svítí až 50 000 hodin! K dostání je LED technologie navíc třeba v podobě LED pásku či panelů.

Neefektivní vytápění

Asi nejvyšším výdajem je ten, který platíte za vytápění objektu. Zkontrolujte si především stáří vašeho kotle. Zejména plynové kotle v mnohých domácnostech jsou poměrně staré a neúčinné. Ty moderní v kondenzační podobě dosáhnout na účinnost i kolem 120 %. Staré se pohybují klidně i na pouhé třetině této hodnoty. Stejně tak se vyplatí zateplení, a to buď polystyrenem, minerální vatou nebo chytrou izolací. Vysoké úspory energií také stoprocentně dosáhnete.

Využití dešťové a spodní vody

Zaléváte pitnou vodou z vodovodu? Pak vězte, že vám mizí peníze před očima. Jestliiže si zakoupíte velký barel, případně vybudujete retenční nádrž, můžete využívat užitkovou vodu, a pitnou tak ušetříte. V současnosti dokonce lze čerpat na jímání užitkové vody i dotace.

E.ON Rádce vám pomůže

Znáte bezplatnou internetovou službu E.ON Rádce? Pokud ne, pak se na ni určitě podívejte. Nabízí totiž velmi podrobnou encyklopedii, v níž se nachází spousty tipů na úsporu. Budete-li chtít poradit se specifickým problémem, můžete se obrátit i na profesionální energetické poradce, již vám odpoví. Poskytnou informace třeba o instalaci solárních panelů, dotacích a energetické náročnosti vašeho objektu.

Podobné články