Zlato v interiéru: Jak se vyhnout kýči

Zlato se odnepaměti váže především ke šperkům, jako jsou snubní prsteny, či k luxusním sídlům majetnější vrstvy, ke královským palácům a barokní architektuře, jež si potrpěla na pompéznost. Ale zlaté odlesky si můžete směle dovolit ve svém interiéru také vy. Zlatem vykládaný strop by byl patrně už za hranicí kýče a nevkusu, ale rozhodně se noblesního lesku nebojte a nechte se inspirovat našimi tipy.

Barvy, s nimiž si zlato rozumí

Pokud se rozhodnete barvou drahého kovu oživit svůj domov, nejprve zvažte, do jakých barev interiér ladíte. Zkombinovat zlato s výraznými barvami totiž může být oříšek, je tedy jednodušší a efektnější, budete-li se držet zemitých tónů a černobílé palety odstínů. Velice útulně působí kombinace s béžovými stěnami, krémovými bytovými doplňky, dřevěným nábytkem i podlahou. V takovém případě není co zkazit. Kombinace s černou a bílou naopak vyvolává dojem luxusu a místnosti vdechne špetku stylu glamour, pro který jsou právě kovové odlesky typické. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, mějte na paměti, že se může interiér zdát poněkud chladný, proto se vyplatí do něj zakomponovat dekorace jako polštářky, plédy, ale také třeba přírodní materiály. Ty prostor zahřejí a budete se v něm rázem cítit útulněji.

Tisíc podob zlata

Je spousta možností, jak zlato zařadit do vybavení svého domova. Samozřejmostí jsou drobné dekorace jako květináče, vázy, sošky. Ale ty interiér spíše jen doladí, než že by jej dokázaly ovládnout. Pokud se má stát zlatá barva dominantou, musí se projevit způsobem, jenž upoutá pozornost na první pohled. První možností je pozlacený nábytek. Velice elegantně vypadají skleněné konferenční stolky se zlatými konstrukcemi nebo extravagantní zrcadla se zlatými rámy. Spousta designových studií však posouvá svou práci se zlatem ještě dál a odváží se jím ozdobit rovnou celou plochu dveří skříní, umělci naopak experimentují s velkoformátovými plátny pokrytými žlutě se blýskajícími tóny. Všechny tyto kousky dokáží dát interiéru tvář i duši. Pokud si ovšem netroufáte na tyto nekonvenční výstřelky, lze se uchýlit k detailům na první pohled nenápadným, ale takovým, které vytváří nezaměnitelnou atmosféru. O čem je řeč? Například o zlatých kresbách na tapetách či drobném vzoru na dlaždicích na podlaze koupelny.

Ze šperků dekorace

Nemusíte však rovnou objíždět věhlasná designová studia, galerie a rekonstruovat celý dům. Zlaté oživení si lze dopřát i v podobě něčeho, co doma pravděpodobně už dávno máte. Jsou to šperky. Zlaté přívěsky, řetízky, prsteny, náramky… Stačí je vytáhnout ze šperkovnice a důmyslným zavěšením na stojany na šperky z nich učinit půvabnou dekoraci. Ostatně ty nejkrásnější věci není třeba jen mít, nýbrž se je užívat, nemyslíte? Navíc takový šperk věnovaný z lásky vám bude den co den připomínat krásné chvíle a lidi, jež milujete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články