Zahrada v bytě

Závidíte těm, kteří mají u domu rozlehlou zahradu a mohou na ní pěstovat pestrou škálu ovoce a zeleniny? Pokud bydlíte v bytě a nemáte prostory pro zahradničení, nesmutněte. Způsobů, jak si vypěstovat některé rostliny i v bytě, existuje mnoho. Jako první můžete využít balkon. Na tom se bude skvěle dařit nejen okrasným květinám, ale především také bylinkám, které potom můžete zužitkovat v kuchyni. Oblíbené pro pěstování na balkonech jsou také rajčata, papriky a jahody. Nejčastěji se však setkáte s truhlíky s pažitkou, mateřídouškou, meduňkou, mátou, rozmarýnem nebo levandulí. Ojedinělé v současné době nejsou ani citrony, které sice vyžadují větší péči, avšak o to větší nadšení z jejich sklizně budete mít. Pokud nemáte u svého bytu ani malý balkon, opět můžete vyzkoušet jiné způsoby. Například truhlíky na okenní parapet jsou řešením pro ty z vás, kteří nemají nikdy jinde pro pěstování prostor.

Atraktivní bylinková zahrádka v interiéru

Poměrnou novinkou v oblasti interiérového designu jsou zahrádky uvnitř bytu. Že jste ještě o ničem takovém neslyšeli? Jedná se o šikovně rozložené květináče a truhlíky v interiéru, avšak nejsou zaplněny pokojovými rostlinami, jak byste nejspíš čekali, ale ovocem, zeleninou či již zmíněnými bylinkami. Ty jsou totiž nejrozšířenější. Vaší kuchyni jistě bude velmi slušet malá bylinková zahrádka, kterou můžete uložit například na kuchyňskou linku. Čerstvé bylinky tak budete mít během vaření vždy po ruce. Pokud chcete být ještě o něco originálnější, neváhejte a pořiďte si nástěnnou zahrádku. Truhlíky rozvěsíte na stěnu pod sebe a získáte tak velkou plochu pro své pěstování. Neváhejte využít každého volného místa, které v bytě máme. Květináče totiž můžete nechat i zavěšené od stropu. Obzvlášť velké prosklené kopule, jejichž dno vysypete barevným pískem a hlínou, vypadají v interiéru opravdu skvěle. Pokud doma máte nevyužité staré terárium, můžete je také použít jako plochu pro pěstování.

Komunitní zahrady pro vášnivé zahrádkáře

Větší města pro majitele bytů otevírají takzvané komunitní zahrady. Zde si můžete pronajmout část pozemku, na kterém můžete pěstovat co budete chtít. Většinou se s komunitními zahradami setkáte na předměstí, kde se těší velké oblibě. Zájem o ně je obrovský, protože s trendem zdravého stravování také přibývá zájemců o kvalitní potraviny a ovoce a zelenina z vlastní zahrádky jsou tím nejlepším, co můžete na svůj jídelní stůl dodávat. Bydlet v bytě už v dnešní době neznamená vzdát se záliby v pěstování rostlin. Pokud patříte k těm, kteří si rádi vypěstují vlastní rajčata nebo jahody, pusťte se směle do díla. Ať už budete pěstovat na balkoně, v interiéru nebo na komunitní zahradě – vždy se můžete těšit z vlastní zahrádky.

Podobné články