Slimáky nechce na své zahradě nikdo. V jejich nejsilnějším období se právě nacházíme, je to květen a červen. Pokud něco proti nim nepodniknete, pak se může celkem jednoduše stát, že z vaší úrody, kterou jste poctivě sadily, opečovávaly a zalévaly, vám nic moc nezůstane. Květen a červen je pro ně ve znamení páření, srpen patří kladení vajíček. Následní hojné rozmnožení je tak pro ně jednoduché. Proto řekněte dost a vyhlaste slimákům válku!
Kde slimáka najdeme?
Nejčastěji se vyskytují na zahradách, které jsou hustě prorostlé. Jestliže příliš pečlivě nečistíte zahradu od plevele, pak věřte, že připravujete půdu pro slimáky. Dále se zdržují také ve spodních patrech zahrádky, kde je možno předpokládat vlhko. Stinně prostory, vysoká vegetace, to vše je pro ně ideální. Po dešti je vyžene hlad a tak se vydávají na cestu za potravou.
Správné načasování
Ochránit úrodu a zničit co nejvíce slimáků, abyste jim znemožnili kladení vajíček je velmi důležité. A k tomu je důležité správné načasování. Důležité měsíce pro zásah proti slimákům je květen a červen. Pro zajímavost, dospělý slimák během jedné sezóny může sníst až jeden kilogram rostlinné hmoty.
Sbírejte je
Nejlepší metoda je klasický sběr slimáků. Vhodná denní doba je k tomu brzy po ránu, popřípadě za soumraku. Slimáci tak jdou ještě vidět, nejsou zalezlí v podzemní. Způsobu likvidace je pak na vás. Někdo využije humánní způsob, kdy je odnese do lesa, na louku, ale hlavně do bezpečné vzdálenosti od vaší vlastní zahrady. Někdo je zlikviduje topením, solením a podobně.
Chemická válka
Využití nejrůznějších chemických přípravků je velmi účinnou zbraní proti slimákům. Musíte však dávat pozor, čím je hubíte. Některé přípravky mohou být škodlivé pro domácí mazlíčky nebo pro lidi. Účinná látka je například fosforečnan železitý, který najdete běžně v přírodě.